Komatsu potřebu bagr

Firma Linkcity dokončuje studii podoby bývalé Tesly v Pardubicích

 

Pardubice 21. května (ČTK) - Nejpozději v září, možná ale už v červnu představí společnost Linkcity zastupitelům Pardubic studii, jak bude vypadat území bývalé továrny Tesla v Kyjevské ulici. Rozsáhlý brownfield u krajské nemocnice firma minulý rok koupila od města a chce jej přestavět na obchodní centrum, byty a parkoviště. ČTK to řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

"Studii společnost intenzivně projednává na odboru hlavního architekta a vypadá to, že se blíží k cíli," uvedla Dvořáčková. Podle ní je rozhodnuto o dopravním napojení areálu, který je obtížně dostupný, protože leží vedle železniční trati a takzvané rychlodráhy. Sjíždět se k němu bude z nadjezdu, kde vznikne velká křižovatka. Projektová dokumentace by měla být zadána v nejbližší době, na studii je nezávislá.

Firma Linkcity v minulosti navrhla, že v areálu zůstane budova Telegrafie, která je blízko trati a utlumí hluk z železniční dopravy. Navážou na ni pavlačové a terasové domy. V bytové nabídce budou také rodinné i řadové domy. Investor počítá s obchodní zónou, tedy supermarkety a jinými obchody, postavit chce i polyfunkční dům, v němž budou kanceláře. Podle Dvořáčkové původní představa ve studii velkých změn nedozná.

Společnost Linkcity Czech Republic patří do stavební a developerské skupiny VCES, která působí v Česku a na Slovensku. Loni skupina dosáhla tržeb 2,2 miliardy korun, zaměstnávala 450 lidí. VCES je součástí nadnárodní skupiny Bouygues Construction.

Zastupitelé loni v červnu rozhodli, že firma nezíská areál hned, ale na čtyři roky si ho pronajme. Do 18 měsíců od podepsání smlouvy musí zaregistrovat studii a získat územní rozhodnutí. Za areál by měla zaplatit minimálně 35,2 milionu korun.

Opuštěný areál koupila na přelomu tisíciletí firma Foxconn a chtěla tam mít továrnu. Nakonec ho prodala Pardubickému kraji za symbolickou jednu korunu. Pardubice vlastní bývalou Teslu od roku 2012. Dar od hejtmanství přijalo s podmínkou, že k němu a do sousední krajské nemocnice vybudují dopravní napojení a také parkoviště.