Komatsu potřebuju bagr

Firma Garbe začala u Budějovic stavět průmyslovou zónu, investice čtyři miliardy

Boršov nad Vltavou (Českobudějovicko) (ČTK) - Firma Garbe Industrial Real Estate začala u kruhového objezdu před jihočeským Boršovem nad Vltavou stavět průmyslovou zónu na pozemku velkém téměř 492.000 metrů čtverečních. V místě poblíž Českých Budějovic bude osm hal pro české a zahraniční investory. Developerská firma investuje asi čtyři miliardy Kč. V listopadu bude hotová první hala, kde bude vyrábět tepelná čerpadla společnost Taconova. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Garbe pro střední a východní Evropu Martin Polák. Bude to jedna z největších průmyslových zón v kraji. Stavební práce potrvají tři až čtyři roky.

V kraji vidí firma potenciál. Až bude hotová dálnice D3, budou jižní Čechy ideálním výchozím bodem pro spojení s trhy v Rakousku, Německu, Itálii i východní Francii, uvedla. "Nacházíme se velmi blízko nejbohatší části Evropy. Lidé si málo uvědomují, že České Budějovice tím, že jsou tak blízko (rakouského) Lince a (německého) Mnichova, jsou velmi blízko nejbohatší části Německa, severní Itálie, severovýchodní Francie. V dojezdové vzdálenosti odsud dokáže kamion dosáhnout na část Evropy, která má největší HDP na obyvatele. Díváme se na to jako na evropský projekt. Vidíme, že firmy z Rakouska a Bavorska se pořád rozhlíží po okolí, kam by přesunuly své provozy," řekl Polák.

Pozemky jsou na obou částech kruhového objezdu, do nich firma investovala asi miliardu Kč. Zastavěná plocha bude kolem 220.000 metrů čtverečních. V listopadu bude hotová hala s plochou asi 20.000 metrů čtverečních, z ní polovinu obsadí firma Taconova.

Jde zatím o největší projekt společnosti. "Vnímáme, že v Praze i Jihomoravském kraji je rekordní obsazenost průmyslových prostor a zásadní nedostatek pozemků. Plzeňský kraj se naopak potýká s výzvami, jako je nedostatek pracovní síly či vysoké nájmy. Díky nově dokončené dálnici D3 nabídne jihočeský region rychlé spojení s evropskými trhy, a to hlavně s Rakouskem a bavorskou částí Německa. Chceme přispět k rozvoji regionu a zároveň našim zákazníkům, logistickým a výrobním firmám, nabídnout nové možnosti k rozvoji jejich podnikání," řekl již dříve Polák.

Garbe Industrial Real Estate se sídlem v Hamburku poskytuje služby pro dopravní, logistický a výrobní průmysl. Vyvíjí, nakupuje, prodává, financuje a stará se o komerční nemovitosti v Evropě. Spravuje pronajímatelné prostory v hodnotě kolem deseti miliard eur (asi 237 miliard Kč).