husqvarna

Firma chce u Tovačova rozšířit těžbu štěrkopísku, obec zvažuje referendum

Tovačov (Přerovsko) 3. září (ČTK) - Další těžební jezero plánuje vybudovat na 61 hektarech u Tovačova na Přerovsku společnost Českomoravský štěrk. Podle firmy má nové ložisko zásobu kvalitního hrubého kameniva na příštích 15 až 20 let. Firma u Tovačova štěrkopísek dobývá dlouhodobě, přičemž nynější těžební lokalita je už podle odborníků na hranici životnosti. Záměr zástupci Českomoravského štěrku příští týden v pondělí představí obyvatelům Tovačova. Město kvůli plánovanému rozšíření těžby plánuje uspořádat referendum.

Vlastimil Polišenský ze společnosti Českomoravský štěrk dnes ČTK řekl, že nové ložisko se rozkládá severně od silnice na Troubky. "Pokud se záměr podaří prosadit, obec získá za 20 let na nájmu, daních a poplatcích 30 milionů korun navíc a budeme moci garantovat zachování více než 40 pracovních míst pro lidi z Tovačova a okolí," uvedl. Na Annínském jezeře v původních místech těžby chce firma od roku 2022 rozšířit plochu vyčleněnou na koupání ze stávajících osmi na 24 hektarů. "Pláž se prodlouží na trojnásobek a přístup do vody mimo pláž na čtyřnásobek," doplnil.

Podle Polišenského se po rozšíření těžby nezvýší v Tovačově a okolí doprava, hluk ani prašnost. "Objem těžby a expedovaného kameniva zůstane stále stejný a veškerá vytěžená surovina bude z nové lokality putovat do stávající úpravny po dopravníkovém pásu s délkou 1,2 kilometru. Těžit se nebude hlučným korečkovým bagrem, ale tichým sacím bagrem. Prašnost bude minimální, protože půjde o mokrou těžbu," řekl. Obyvatelé Tovačova se podle něj nemusejí obávat ani úbytku vody ve studnách. "Hydrogeologický průzkum, který jsme si aktuálně nechali zpracovat, potvrzuje, že nový záměr neovlivní zdroje podzemní vody v obci," dodal.

Starosta Tovačova Marek Svoboda dnes ale ČTK řekl, že nad investicí zatím visí nezodpovězené otázky například ohledně dopadu těžby na podzemní vodu či statiku nemovitostí v okolí plánované těžby. "Město by z toho nějaké peníze mělo, na druhou stranu plánovaný zábor orné půdy je masivní," upozornil Svoboda. Radní proto příští týden ve středu projednají návrh na vyhlášení referenda a znění otázky. V závěru září by pak o konání referenda hlasovalo zastupitelstvo. Pokud referendum schválí, tak hlasování bude uspořádáno na začátku října spolu se sněmovními volbami.

Nové ložisko u Tovačova podle Polišenského v případě zahájení těžby nabídne i přírodní kamenivo v hrubé frakci od čtyř do 32 milimetrů, kterého je na trhu velký nedostatek. Podle České geologické služby má do sedmi let skončit v Olomouckém kraji většina z 18 štěrkoven. Problémy mají podle Polišenského i sousední regiony, například do Zlínského kraje se už musí dovážet přírodní kamenivo až ze Slovenska.

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku v roce 1951. V prostoru, kde je nyní soustava Tovačovských jezer, byla původně pole. V okolí žije zhruba sedm desítek druhů ptáků a v jezerech vzniklých těžbou štěrkopísku více než 30 druhů ryb.