Cime 3 kvartal 2024

Firma C-Energy plánuje ZEVO s kapacitou 80.000 tun, spálí i odpad z Vysočiny

Planá nad Lužnicí (Táborsko) (ČTK) - Firma C-Energy Planá chce zkušebně spustit zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) v roce 2026. Investice bude 2,1 miliardy Kč. Kapacita bude 32.000 až 80.000 tun odpadů za rok, zařízení bude spalovat směsný i dřevní odpad ze třech krajů. Firma podepsala memoranda o spolupráci se všemi většími obcemi vzdálenými od Plané v okruhu do 50 kilometrů včetně města Pelhřimov a jiných na Vysočině i se středočeskými Voticemi. Stavba začne zřejmě v roce 2025. Novinářům to dnes řekli zástupci C-Energy Planá.

"Inspirovali jsme se trošku v městských teplárnách ve Skandinávii. Jde o moderní kotel, který je schopný energeticky využívat odpad, pokud je míchaný s dřevním odpadem. Podíl směsného komunálního odpadu na vstupu do kotle je 50 procent, zbytek tvoří odpadní dřevo. Bude to odpad, který vzniká v rozmezí třech krajů. Snažíme se nevytvářet dodatečnou logistiku, dodatečnou uhlíkovou stopu a uchovat stávající svozové vzdálenosti. Odpad, který (teď) směřuje do skládky v Želči, tam nedojede, skončí u nás, a tím se výrazně sníží dopravní zátěž v Plané nad Lužnicí," řekl ČTK jednatel firmy Ivo Nejdl.

ZEVO v Plané nad Lužnicí bude získávat energii z komunálního odpadu a odpadní dřevní hmoty. Nahradí dva kotle v areálu táborské teplárny, které nyní spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet. Pro zařízení využije firma již existující budovy. Jedinou novou bude hala pro příjem odpadu, v níž budou i drtiče, dopravníky nebo třídiče. Kotel s výkonem 32 tun páry bude ve stávající kotelně. Zařízení bude větší, než firma před několika lety avizovala; v roce 2019 ohlásila náklady na stavbu 800 až 900 milionů Kč a roční kapacitu zpracování odpadu 50.000 tun.

Firma podala na ministerstvo životního prostředí žádost o souhlasné stanovisko vlivů na životní prostředí. Pro stabilní provoz zařízení potřebuje 40.000 směsného dopadu a 30.000 až 40.000 tun dřevního odpadu ročně. Naplno zprovoznit ho chce v roce 2027. Firma čeká, že 65 procent nákladů pokryje dotace z modernizačního fondu, zbytek zaplatí z vlastních peněz či provozního úvěru.

Odpad chce firma svážet z okruhu 50 kilometrů kolem Plané nad Lužnicí. Počítá s odpady, jež dnes končí na skládkách Želeč na Táborsku, Hrádek u Pacova a Votice. Odpad bude firma dovážet i z Pelhřimova. Memoranda podepsala firma podle Nejdla se všemi většími obcemi včetně měst Tábor či Sezimovo Ústí i s Krajem Vysočina, také s firmami Rumpold či Sompo.

ZEVO chystají v Jihočeském kraji také České Budějovice a Písek se Strakonicemi. V Budějovicích chce zařízení stavět tamní teplárna, roční kapacita by měla být 160.000 tun odpadů. Města Písek a Strakonice plánují zařízení na využití odpadu v areálu písecké teplárny s roční kapacitou 50.000 tun odpadu. Toto zařízení již získalo z EU dotaci přes miliardu korun na stavbu, jde zhruba o polovinu nákladů.

Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, zásobuje teplem obyvatele a firmy v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí. Loni se stala stoprocentním vlastníkem táborské teplárny. Před třemi lety firma dokončila nový horkovod do Tábora. Loni v srpnu přestala ve svém energetickém zdroji v Plané spalovat uhlí. Spaluje biomasu a využívá i plyn.

V roce 2021 měla firma C-Energy Planá, jež zaměstnává přes 130 lidí, tržby z prodeje výrobků a služeb 762,2 milionu korun. Skončila ve ztrátě po zdanění 76,7 milionu, podle firmy kvůli odpisům velkých investic. Předloni dodala odběratelům 848.849 gigajoulů tepla. Firma C-Energy Planá investovala od roku 2012 do modernizace svého zdroje téměř tři miliardy korun, snížila emise o 90 procent.