Cime 3 kvartal 2024

Firma AUSTRO Baumaschinen zajistila pro jihočeského dopravce COMETT PLUS nejmodernější těžební stroje

Pro své těžební lokality získala společnost COMETT PLUS, spol. s r.o. letos tři nové stroje, které jí dodala firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o. Obě firmy tak pokračují ve spolupráci, kterou nastartovaly už před patnácti lety.

"Jsme spokojení s kvalitou strojů i jejich servisem," řekl Ing. Radek Šrůma, ředitel divize nákladní dopravy COMETT PLUS.

Pásové rypadlo Kobelco SK350

Pásové rypadlo Kobelco SK350 využívá COMETT PLUS od letošního března. "Je ideálním strojem pro práce ve skalách. V našem těžebním parku je to první menší stroj a plně se osvědčuje. Většinou jsme měli stroje s hmotností 50 tun a výše," popsal Ing. Radek Šrůma.

Japonská firma Kobelco vyrábí rypadla modelu SK350 už v desáté generaci. Stroj s operační hmotností necelých 40 tun se hodí nejen pro náročnou práci v dolech, ale uplatnění najde také v městských aglomeracích. Díky snížené produkci nežádoucích oxidů dusíku splňuje jeho provoz nejpřísnější ekologické normy.

V závislosti na těženém materiálu je kapacita lopaty 1,6 až 2,2 kubíku. Efektivní hydraulický systém, který využívá dvou nezávislých čerpadel, snižuje spotřebu paliva při zachování maximálního výkonu. Pohyblivost a síla ramene zaručuje vysokou produktivitu práce. Pracovní rozsah rypadla činí 11,26 metru, přičemž se bezpečně dostane až do hloubky 6,6 metru. Výkonný motor umožňuje plynulý pohyb rypadla ve svazích i po rozbitých cestách. Prostorná a odhlučněná kabina poskytuje strojníkovi vysokou míru komfortu pro bezpečnou práci. Monitor přenáší obraz z trojice bezpečnostních kamer.

Pásové rypadlo Kobelco SK500

Pásové rypadlo Kobelco SK500 je posledním přírůstkem těžebního parku COMETT PLUS. "Pořídili jsme si ho 1. srpna, sbíráme zkušenosti, v provozu je zatím bez jakýchkoliv problémů," řekl Ing. Radek Šrůma.

Padesátitunové rypadlo je ideálním strojem pro větší objemy těženého materiálu, lopata pojme až 3,4 kubíků. Pracovní rameno obsáhne 12 metru a dostane se do hloubky 7 metrů.

V případě strojů značky Kobelco je samozřejmostí online servis. Případné závady hlásí systém do centrály společnosti Austro. "Konzultace se servisními pracovníky probíhají na dálku. Pokud je potřeba, nejpozději za pět hodin jsou v lomu," oceňuje Ing. Radek Šrůma nepřetržitý servis.

Kloubový dempr TEREX TA300

Na dempry skotské firmy TEREX Trucks sází COMETT PLUS už šestým rokem. „Od té doby nevíme, co je porucha, opotřebení pneumatik. Do prostředí v lomech se silniční auto absolutně nehodí,“ vysvětlil Ing. Radek Šrůma volbu demprů TEREX Trucks. „Motor perfektně ladí s převodovkou. Kloubáky máme dva a přemýšlíme, že koupíme třetí.“

Korba modelu TA300 pojme 17,5 kubíků materiálu při maximální hmotnosti 28 tun. Na vyztuženou korbu lze naložit i maximálně abrazivní materiály. „Dempry vozíme například drážní štěrk, který se používá na výstavbu rychlostních koridorů. Jednou za dva roky ale musíme udělat kompletní rekonstrukci korby, které nakládkou tvrdých materiálů hodně trpí,“ přiblížil Ing. Radek Šrůma.

Dempry TEREX Trucks se vyznačují vysokým výkonem a spolehlivostí a nízkými provozními náklady. Stejně jako v případě pásových rypadel Kobelco je také dempr TEREX TA300 už desátou vývojovou generací. Díky spolehlivým jízdním vlastnostem obstojí i v těch nejsložitějších terénních podmínkách. Všechny kloubové dempry TEREX jsou již v základní výbavě osazeny automatickou převodovkou ZF, která je doplněna sedmistupňovým brzdovým retardérem JACOBS. Retardér na převodovce společně s motorovou brzdou výrazně šetří celý systém brzd, tím snižuje provozní náklady na údržbu a celkově prodlužuje životnost celého stroje. Brzdy, které jsou osazeny na všech třech nápravách, se díky těmto podpůrným systémům používají pouze k úplnému zastavení stroje. Ergonomická kabina zaujme jednoduchou obsluhu, kontrolní panely jsou přehledně rozmístěné.

COMETT PLUS, spol. s r.o.

Společnost byla založena na sklonku roku 1993 za účelem privatizace dopravního závodu ČSAD Tábor. Jako nástupnická firma pokračuje ve všech činnostech bývalého ČSAD a patří k dopravcům Jihočeského kraje. Mezi její činnosti patří také svoz lomového kamene od odstřelu až k drtiči.

AUSTRO Baumaschinen, s.r.o.

Obchodní společnost AUSTRO Baumaschinen působí na trhu od roku 2002 a zaměřuje se na prodej stavebních strojů světoznámých značek ATLAS, KOBELCO, TEREX TRUCK, MECALAC a příslušenství značek HYDRARAM a WINDHOFF. Ke všem prodávaným strojům také zajišťuje komplexní servis a to na celém území České republiky a na Slovensku.

www.austrobaumaschinen.cz