Komatsu potřebu bagr

Finanční správa spustila infolinky k podání přiznání k dani z nemovitosti

Praha (ČTK) - Finanční správa spustila specializované informační linky, na kterých se mohou lidé poradit kvůli podání přiznání k dani z nemovitých věcí. V lednu rovněž specialisté Finanční správy vyjedou do obcí, kde nejsou stálé finanční úřady, aby lidem pomohli s přiznáním na místě. Přehled telefonních linek i výjezdů je na internetových stránkách Finanční správy. Přiznání k dani z nemovitosti se podává do konce ledna, letos se dotkne většího počtu poplatníků kvůli změnám obsaženým v konsolidačním balíčku.

"Každoročně obdržíme k dani z nemovitých věcí okolo půl milionu daňových přiznání. V letošním roce navíc vznikne tato povinnost zhruba 100.000 stávajících poplatníků, a to vlivem legislativních změn účinných od 1. ledna 2024. Důvodem je zejména zavedení pravidla danění některých nemovitostí podle zápisu v katastru, nikoliv podle skutečného využívání," uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.

Povinnost podat daňové přiznání se nově bude týkat některých majitelů garáží, kteří je tak mají zapsané v katastru, ale za tímto účelem je nevyužívali. V některých případech se dotkne místností v obytných domech pronajímaných turistům nebo zpevněných ploch pro parkování zemědělských strojů. Kompletní přehled změn zveřejnila Finanční správa v závěru loňského roku.

"Víme, že je tato daň pro občany složitá, a proto letos významně posílíme náš informační servis. V průběhu celého ledna budeme připraveni radit na specializovaných telefonních linkách a na pracovištích finančních úřadů napříč Českou republikou prodloužíme úřední hodiny. Nezapomínáme samozřejmě ani na odlehlejší regiony a obce, kde již nemáme kamenné pracoviště. Naši odborníci vyrazí na stovky výjezdů, aby pomohli občanům s jejich daňovým přiznáním," uvedla Hornochová.

Telefonní linky budou v provozu celý leden vždy od pondělí do čtvrtka od 08:00 do 17:00 a v pátek od 08.00 do 14:00. Od 22. ledna do 2. února budou na finančních úřadech úřední hodiny od pondělí do čtvrtka od 08:00 do 17:00 a v pátek od 08:00 do 14:00. Termín pro podání přiznání k dani z nemovitosti je 31. ledna. Daň je splatná do konce května, v případě jejího rozdělení je druhá splátka do konce listopadu.

U daně z nemovitosti se letos také mění základní koeficient, vzroste na 1,8násobek. Kromě toho obce mohou jako každý rok upravit své místní koeficienty. Změnu koeficientů zohlední Finanční správa při výpočtu daně, není nutné jen kvůli ní podávat daňové přiznání. Výnos daně z nemovitosti jde výhradně obcím.