YIT v roce 2021 prodala přes 350 bytů a její obrat se opět blíží ke 2 miliardám korun
Navzdory přetrvávající pandemii koronaviru a zdražování na poli realit společnost YIT za rok 2021 navýšila oproti tomu předchozímu počet prodaných bytů o téměř 20% – dohromady se jednalo o 352 nových jednotek. Tím dosáhla celkového obratu blížícího se 2 miliardám korun. V realizaci má aktuálně 5 projektů: Parvi Cibulka, Koti Libeň, Vesi Hostivař, Suomi Hloubětín a Lappi Hloubětín. V letošním roce plánuje zahájit výstavbu a dát do prodeje více než 600 bytů. Nové projekty chystá například v Praze 5, 9, 11, 12 a 15 a uvažuje také o lokalitách v blízkosti hlavního města. Podle nadnárodní strategie nadále dbá na ekologické aspekty a snižování emisí CO2, kdy chce do roku 2030 zmenšit svou uhlíkovou stopu na polovinu z úrovně roku 2019. YIT tak neustále pracuje na zlepšení, aby projekty byly z environmentálního hlediska ještě šetrnější. Zavádí proto nové prvky - kupříkladu výstavbu z betonu z recyklovaného kameniva.
„Rok 2021 hodnotím z našeho pohledu velmi kladně, podařilo se nám dosáhnout výborných výsledků prodejů i obratu. Také jsme usilovně pracovali na přípravách dalších projektů, abychom mohli reagovat na zvýšenou poptávku po bydlení, která stále panuje i přes vysoké ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby hypoték. Promítá se do ní samozřejmě velký zájem investorů od drobných po ty větší, kteří v nejistých dobách preferují dlouhodobý a bezpečný způsob, jak uložit a zhodnotit své peníze. Investice do bytu se řadí k těm nejstabilnějším, nemovitosti totiž v delším časovém horizontu neztrácí na hodnotě,“ komentuje generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „V letošním roce očekáváme, že se ceny bytů v Praze budou dále zvyšovat, avšak jejich růst už nebude tak dramatický. Bude kopírovat zdražování stavebních prací a materiálů, nicméně zároveň zohlední maximální dostupnost pro potenciální kupující. Klienti, kteří budou pro nákup nemovitosti potřebovat hypotéku, se letos budou potýkat s rostoucími úroky i s plánovanými omezeními pro získání úvěru.“
Služby nájemního bydlení YIT již nebude provozovat
YIT nyní přistoupila ke změně své korporátní strategie – nadále již nenabízí služby spojené s nájemním bydlením, ale bude se plně soustředit na svůj hlavní byznys, tedy výstavbu a prodej bytových a polyfunkčních objektů. „V Česku proto intenzivně připravujeme především další nové rezidenční projekty určené k prodeji široké veřejnosti. Na tomto poli se dlouhodobě řadíme mezi pět nejsilnějších developerů. Pro letošní rok máme v plánu uvést na trh přes 600 bytů v různých pražských lokalitách. V případě zájmu institucionálních investorů o nákup bytových domů jako celku jsme připraveni ke spolupráci, nicméně nebudeme nabízet služby související s pronájmem a správou nemovitostí,“ vysvětluje generální ředitel YIT Stavo
V roce 2021 YIT spustila dva velké projekty, v letošním dá na trh přes 600 bytů
Developer vloni úspěšně zkolaudoval 118 bytů v druhé etapě projektu Ranta Barrandov. V pražských Košířích pak dokončil hrubou stavbu Parvi Cibulka– jde opřestavbu bývalé továrny Meopta na 150 bytů loftového typu. Finální kolaudace jednotek je plánována na letošní léto a noví obyvatelé se budou moct stěhovat koncem roku. Do fáze hrubé stavby se na sklonku loňského roku posunul také projekt Koti Libeň se 140 nízkoenergetickými byty, dvěma ateliéry a jedním komerčním prostorem. Ke kolaudaci by mělo dojít na jaře roku 2023.
Co se týče dosud největšího projektu YIT Suomi Hloubětín, byla zde zkolaudována devátá z deseti etap a také mateřská škola podle návrhu finského architekta Jyrkiho Tasy. V těsném sousedství tohoto areálu byla zahájena výstavba projektu Lappi Hloubětín, který zahrne téměř 290 nízkoenergetických bytů ve finském stylu ve třech etapách a komerční plochy. Do prodeje již developer nabídl 98 bytů v etapě Kemi a 111 v etapě Ranua. Jejich dokončení je plánováno na třetí čtvrtletí roku 2023. A letos chystá spustit prodej i 79 jednotek etapy Tornio. Tato solitérní věžová budova se třinácti nadzemními podlažími vyroste v pomyslném středu komplexu. Dokončena by měla být koncem roku 2023.
YIT zahájila stavbu rovněž na brownfieldu v lokalitě Prahy 15. Zrevitalizuje tu zanedbané území bývalého průmyslového areálu pily „Kaplan" a postaví zde nový projekt Vesi Hostivař, jehož 208 jednotek apartmánového typu je už také v prodeji. Výstavba by měla finišovat na podzim roku 2023.
Důraz na ekologičtější a efektivnější výstavbu
Šetrnost k životnímu prostředí je jedním z klíčových prvků filozofie YIT a v korporátní strategii je vytyčeno několik environmentálních cílů. Pro jejich dosažení se firma snaží například využívat materiály s minimální zátěží. Hodlá proto používat takzvaný ‚zelený‘ beton, jenž šetří přírodní zdroje a snižuje uhlíkovou stopu – v komplexu Vesi Hostivař jeho začleněním dojde ke snížení emisí CO2 o téměř 3 %. Co se týče dalších ekologických řešení, kromě implementace prvků šetrného nakládání s vodou YIT do svých projektů dále zařazuje mj. systémy řízeného větrání s rekuperací, fotovoltaické panely či tepelná čerpadla.
„Ekologická, tzv. zelená výstavba představuje způsob, jak chránit přírodu a životní prostředí. Ale hlavně také přináší komfortnější a zdravější bydlení pro své obyvatele. A my ze strany našich klientů rozhodně pozorujeme, že se o energetickou úspornost a environmentální šetrnost vybraného bydlení zajímají stále více,“ popisuje Marek Lokaj.
YIT jde cestou pokrokových metod a postupů, začala s prefabrikací
Stavebnictví se v posledních letech potýká s nedostatkem pracovních sil a na rozdíl od jiných průmyslových oborů se do něj moc nepromítá ani pokrok v oblasti automatizace a robotizace. „Průmysl 4.0, který může díky automatizovaným postupům a metodám přinést výrazně efektivnější výrobu, výstavbu v Česku zatím bohužel příliš nezasáhl. My ovšem vnímáme, že toto je cesta budoucnosti i ve stavebnictví. A protože máme vlastní bohaté know-how mateřské společnosti z Finska, chceme ho přinášet na český stavební trh a do projektů YIT více zapojit metody off-site construction, tedy výroby stavebních prvků v továrnách mimo staveniště. Bude to mít přímý dopad na urychlení výstavby, snížení potřeby množství lidí na stavbách a v neposlední řadě rychlejší realizaci bytů a předání konečnému uživateli,“ předpovídá Marek Lokaj. YIT se proto již rozhodla pro dílčí využití technologie prostorové prefabrikace a stala se tak v této oblasti lídrem na developerském trhu. Prefabrikované koupelny se dnes už instalují například do většiny bytů v etapách Kemi a Ranua projektu Lappi Hloubětín. Vyrábějí se pod přísným dohledem v továrně, kde se kompletně připraví včetně obkladů a zařizovacích předmětů. Na stavbu se pak dovezou jako hotový modul a následně se vsadí do rozestavěného bytu. Díky práci v příjemnějším a bezpečnějším prostředí továrního areálu se zvýší kvalita a preciznost provedení. Protože se koupelny vyrábějí v několika barevných a designových variantách, klienti tak mají u jednotlivých typů bytů možnost vybrat si takový s koupelnou podle svého přání.
S použitím prefabrikace počítá developer rovněž v dalších projektech – například ve Vesi Hostivař. Tuto inovativní technologii chce YIT začít využívat i na část nosné konstrukce domu, zvažuje také balkony zavěšeného typu. V tomto ohledu připravuje pilotní projekt.
O YIT a YIT Stavo:
Společnost YIT (výslovnost: vaj aj tý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let - původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila 22 projektů (včetně jednotlivých etap větších celků, které samy o sobě de facto představují středně velké bytové projekty). Ve výstavbě je nyní 5 projektů: Koti Libeň, Vesi Hostivař, revitalizace původní továrny Meopta na rezidenční projekt Parvi Cibulka, přelomový projekt Suomi Hloubětín s 10 etapami bytových domů a sousední polyfunkční projekt Lappi Hloubětín s téměř 290 byty a komerčními prostory. Na ploše původního více než 10hektarového brownfieldu v Hloubětíně tak vzniká nová čtvrť s bydlením, obchodními prostory a školkou, kde najde domov zhruba 3 500 obyvatel. Další projekty má developer v přípravě.
YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol", kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.
Skupina YIT je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Při všech svých stavbách dbá na trvalou udržitelnost a respekt k životnímu prostředí. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků. Její obrat v roce 2021 dosáhl téměř 2,9 mld. eur. Skupina aktuálně působí v 10 zemích: Finsku, Rusku, Švédsku, Norsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Pracuje pro ni přes 7 000 lidí. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.