Komatsu potřebu bagr

Vysoké úrokové sazby berou šance na hypotéku i pro střední třídu. Řešením může být investování v nájmu neboli rentvesting

Praha 27. prosince - Současná situace vysokých úrokových sazeb bere šanci získat hypotéku už i lidem se středně vysokými příjmy, kteří by za normálních okolností s hypotékou dosáhli na větší byt pro rodinu nebo dům. Zároveň jejich úspory na běžných účtech začíná atakovat zvyšující se inflace. Neměli by ale naspořené peníze nechávat ležet ladem, ale využít další příležitosti, jak a kam investovat. Řešením může být investování v nájmu, takzvaný rentvesting, doporučuje Fond Českého Bydlení (Fond).

„Kombinace bydlení v nájmu a investování se označuje pojmem rentvesting, tedy investování v nájmu, který je na Západě poměrně rozšířený a má veškeré předpoklady stát se populárním u nás. Pozor, lidé by si to neměli plést s investováním do nájmu. Dlouhodobé investování skutečně může generovat velmi atraktivní zhodnocení i pro investory z řad běžné veřejnosti, není nutné stát se profesionálním traderem,” říká člen dozorčí rady Fondu Českého Bydlení David Fogad, prvního investičního fondu na českém trhu, který nabízí možnost investovat do nájemního bydlení.

Lidé, kteří by svým příjmem v minulosti dosáhli například na hypotéku 4 až 5 milionů korun, jsou podle Davida Fogada stále ve velmi dobré finanční situaci. Pokud mají příjem, který jim po úhradě běžných výdajů umožňuje vytvářet si rezervy, je načase zamyslet se nad tím, jak s těmito volnými prostředky naložit. Nechávat si je na běžném účtu a čekat až dojde k propadu cen nemovitostí je velmi nerozumné i za nízké inflace.Pokud inflace skutečně dosáhne úrovně 7 % p.a., tak to znamená, že ze 100.000 Kč z dnešního pohledu zbude pouze částka 93.000 Kč. Drobní investoři by se proto měli zamyslet nad tím, jak a kam investovat a nezaměřovat se na vidinu vlastní nemovitosti, k čemuž Češi historicky tíhnou. Pro srovnání, v Německu bydlí v nájmu zhruba polovina populace, zatímco v Česku jen zhruba přes 22 % . Díky digitalizaci mohou už nyní Češi daleko jednodušeji a flexibilněji své úspory směřovat i do výhodnějších investic než kdykoliv v minulosti.

„Uvedu příklad. Člověk, který ještě nedávno dosáhl na hypotéku ve výši 5.000.000 Kč měl pravděpodobně našetřených alespoň 10 procent z této částky jako akontaci pro banku. Má tedy k dispozici 500.000 Kč. Řekněme, že si je schopen měsíčně odkládat částku 5.000 Kč. Pokud by tyto své prostředky zainvestoval (tj. 500.000 jednorázově a pak 5.000 pravidelně každý měsíc), tak by po 30 letech a průměrném zhodnocení na akciových trzích (průměr S&P 500 je cca 6 % p.a.) najednou by mohl mít naspořenou částku bezmála 8 milionů korun,” vyčísluje člen dozorčí rady Fondu Českého Bydlení David Fogad.

Ceny bytů rostly v posledních letech podstatně rychleji než mzdy, a to se projevilo v menší dostupnosti vlastního bydlení. Tato situace vede k posilování trendu nájemního bydlení. Projevuje se zejména ve větších městech, ceny bytů ale rostou i v menších městech a stávají se méně dostupnými nejen pro občany s nižšími příjmy, ale už i pro střední příjmovou skupinu. Nájemní bydlení se tak stává přirozenou alternativou a lidé jsou ochotni za nájem platit více než v minulosti. Ceny nájemného nekopírují růst cen bytů a jejich vývoj je podstatně mírnější a více v korelaci s vývojem příjmů domácností. „Dovolím si tvrdit, že nájemné bydlení je v ČR relativně dostupné a dokáže tedy být skutečnou a ekonomicky udržitelnou alternativou k bydlení vlastnickému,” doplňuje člen dozorčí rady Fondu Českého Bydlení David Fogad.

O Fondu Českého Bydlení

Fond Českého Bydlení SICAV, a.s. byl založen v roce 2018. Investuje skrz své dceřiné společnosti do rezidenčních nemovitostí s nájemním výnosem alespoň 6 % p.a. (v závislosti na lokalitě a kvalitě nemovitosti). V loňském roce dosáhl zhodnocení 6,4 % p.a. a je zařazen mezi TOP realitní fondy ČR. Zakladateli Fondu jsou zkušení investoři Tomáš Novák a Jakub Kořínek a renomovaný advokát Jan Holásek. Fond identifikuje regiony s optimálním poměrem mezi cenou nemovitostí, nájemním výnosem a lokálními ekonomickými specifiky. Vytváří efektivní infrastrukturu ke správě nemovitostí, zajišťující kontakt s nájemníky, výběr nájemného a průběžnou údržbu. Díky lokální znalosti vybraných regionů umožní vyhledat nejlepší investiční příležitosti v dané oblasti včetně těch, které nejsou běžně inzerovány. Více informací na www.fondbydleni.cz

Disclaimer

Fond Českého Bydlení SICAV, a.s. je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, jeho akcionářem se může stát výhradně kvalifikovaný investor dle §272 tohoto zákona. Správce upozorňuje investory, že hodnota investice do Fondu může klesat i stoupat a návratnost původně investované částky není zaručena. Výkonnost Fondu v předchozích obdobích nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu. Sdělení klíčových informací Fondu (KID) je k dispozici na http://www.avantfunds.cz/informacni-povinnost/. V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a.s. CITY TOWER, Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4 - Nusle. Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují návrh na uzavření smlouvy nebo veřejnou nabídku podle ustanovení občanského zákoníku. Důležité informace pro investory jsou dostupné na https://www.avantfunds.cz/cz/dulezite-informace/.