husqvarna

Společnost Panattoni zaznamenala historicky nejsilnější rok. V roce 2021 uzavřela smlouvy na rekordních 530 000 m2 průmyslových nemovitostí

S nástupem roku 2022 společnost Panattoni zahajuje novou kapitolu s ambicí navázat na předchozí období, které se neslo ve znamení překonání řady rekordů. Nejviditelnějšího úspěchu se loni podařilo dosáhnout v podpisech a prodlužovaní smluv, jejichž součet v realitě znamenal přes 530 000 m2 pronajaté plochy. Jedná se o významný tržní podíl i s ohledem na celkovou hrubou poptávku realizovanou v České republice, která za minulý rok činila 2 460 000 m2 pronajaté plochy.

Z hlediska objemu nové výstavby bylo pro Panattoni rekordní zejména druhé pololetí, přičemž ve třetím kvartálu 2021 měla společnost ve výstavbě 296 000m2průmyslové plochy. Díky tomu se společnost za toto období stala nejaktivnějším průmyslovým stavitelem na českém trhu. Velmi zdařilý byl rovněž čtvrtý kvartál, který předznamenal překonání vlastního rekordu kdy společnost celkově stavěla v devíti různých lokalitách na 352 000 m2.

Velmi významným počinem loňského roku bylo zahájení výstavby nejmodernějšího robotického centra pro společnost Amazon, které Panattoni buduje v Kojetíně na Přerovsku. Jde o první vícepodlažní budovu třídy A, která je z hlediska pronajímatelné plochy největší v České republice. Čtyřpodlažní budova s rekordní skladovací plochou téměř 190 000 m2 roste na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích zaniklého cukrovaru.

„Obchodní příležitosti, vyvolané rapidním růstem v oblasti e-commerce, jsme v loňském roce využili v maximální míře. Podařilo se nám být jedním z nejaktivnějších stavitelů průmyslových ploch v České republice, což dokazuje i počet zahájených výstaveb v pěti zcela nových lokalitách. V roce 2021 jsme začali stavět v Kojetíně, Ostrově, Teplicích, Týništi nad Orlicí a ve Zdicích. V prvním pololetí tohoto roku zahájíme výstavbu nejmodernější haly na výrobu vysokozdvižných vozíků pro společnost Jungheinrich v Chomutově. V tomto případě jde dokonce o největší předpronájem pro výrobní společnost v Čechách za posledních 10 let,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Pozici lídra v oblasti udržitelného rozvoje a využívání moderních technologií společnost Panattoni potvrdila už v minulém roce. A to jako první stavitel průmyslových nemovitostí, který zavádí úroveň Excellent do standardu výstavby v rámci certifikace BREEAM New Construction.

„Udržitelnost a šetrná výstavba patří k hlavním hodnotám naší společnosti. Díky transformaci zanedbaných a nevyužívaných lokalit navracíme život do míst, kde má průmysl tradici, a jejich revitalizací přispíváme k rozvoji přilehlých obcí a měst. Příkladem této aktivity z minulého roku je projekt severně od Nýřan, kde na území bývalých uhelných dolů a betonárny vyrostou dvě nové haly s certifikací BREEAM Excellent,“ doplňuje Pavel Sovička.

Loňský rok byl obdobím řady pozitivních změn a novinek i v rámci české pobočky společnosti Panattoni. Pronájmem dodatečných 550 m2 moderních prostor v Paláci Špork a nábor nových zaměstnanců znamenal pro společnost další expanzi. Zajímavé novinky se odehrály
i v globálním měřítku, kdy se rozšířilo zastoupení společnosti v rámci Evropy. Ke kancelářím v Polsku, Velké Británii, Lucembursku, Německu, Španělsku, Nizozemí se přidaly tři nové pobočky Panattoni v Maďarsku, Francii a Švédsku.

„Rok 2021 byl pro naši společnost opravdu turbulentní v pozitivním slova smyslu. Změny se odehrály i ve vedení naší společnosti. Klára Sobotková postoupila na pozici Business Development Director a Jiří Zita převzal řízení komerčního týmu jako nový Commercial Director. Věříme, že letošní rok, ve kterém Panattoni oslaví 15 let na českém trhu, bude neméně úspěšný,“ shrnuje Pavel Sovička.Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 43 poboček. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 11 milionu m2 moderních průmyslových prostor v zemích Evropské unie a Velké Británie. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. Panattoni obhájila již po páté za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu a všechny jeho nové projekty jsou certifikovány BREEAM v úrovni Excellent. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Tchibo, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky a Slovenska má Panattoni kanceláře také ve většině zemí EU a ve Velké Británii. Více na www.panattonieurope.com.