Savills: Objem investic do nájemního bydlení v Evropě dosáhl 90,3 miliardy EUR, jedná se 79% meziroční nárůst

Podle společnosti Savills dosáhly v roce 2021 investiční objemy do sektoru nájemního bydlení ve 12 sledovaných evropských zemích díky rozsáhlým fúzím a akvizicím přibližně 92,3 miliardy EUR, což představuje 79% meziroční nárůst a 120% nárůst oproti průměru za posledních pět let.

Akvizice Deutsche Wohnen společností Vonovia a koupě rezidenčního portfolia Akelius společností Heimstaden v Německu, Švédsku a Dánsku se na celkovém objemu podílely přibližně 40 %. V Dánsku činil podíl investic do nájemního bydlení až 54 %, v Německu 46 %, v Irsku 39 %, ve Švédsku 35 % a ve Finsku 32 %. Na všech zmíněných trzích se do tohoto sektoru z hlediska objemu investovalo v roce 2021 více než do kanceláří.

Průměrný výnos z prémiových nemovitostí nájemního bydlení v západní Evropě se v roce 2021 meziročně snížil o 7 bazických bodů (bps) a dosáhl rekordního minima 3,05 %. Čisté výnosy z prémiových nemovitostí vícegeneračních domů jsou 3 % nebo nižší v šesti největších německých městech (2,2 %), Amsterdamu, Paříži (2,8 %), Kodani a Madridu (3,0 %). Čistý výnos z prémiových nemovitostí v Praze činí 4 %.

Marcus Roberts, vedoucí oddělení operational capital market pro Evropu spol. Savills, říká: „Globální alokace kapitálu do evropských nemovitostí, a zejména do sektoru nájemního bydlení, roste díky silným tržním fundamentům a prostředí nízkých úrokových sazeb.“

Výzvou pro klíčové investory v roce 2022 bude identifikace stabilizovaných aktiv, přičemž bude k dispozici více příležitostí pro nové projekty a dohody o budoucím financování. Nedostatek pracovních sil, rostoucí stavební náklady a narušení dodavatelských řetězců však zpomalí developerskou aktivitu.“

Eri Mitsostergiou, ředitelka oddělení průzkumu trhu pro Evropu spol. Savills, dodává: „Jedním z nově vznikajících rizik sektoru nájemního bydlení je přísnější regulační prostředí, jehož cílem je chránit domácnosti před rostoucím nájemným. Domníváme se, že i když tato opatření omezují vyhlídky na růst nájemného, poskytují nájemníkům jistotu, čímž snižují riziko jejich časté fluktuace a vyhovují základním investičním strategiím.“

Podle společnosti Savills se multifunkční čtvrti se smíšeným využitím opět ukázaly jako ideální prostředí pro prosperující komunity. To může vést k výstavbě většího počtu takto různorodě zaměřených projektů, které kromě bydlení zahrnují i využití, jež je učiní atraktivnějšími a odolnějšími mimo jiné tím, že poskytnou dostupné bydlení, obchody se zbožím běžné spotřeby, flexibilní kanceláře, zdravotní péči a wellness.

Fraser Watson, ředitel v oddělení investičního poradenství spol. Savills CZ&SK, říká: „Poptávka po investičních příležitostech v sektoru nájemního bydlení v České republice zůstává silná a roste počet kupujících, kteří aktivně vyhledávají příležitosti v tomto odolném sektoru. Tuzemští i zahraniční kupující usilují o relativně omezené množství těchto akvizičních příležitostí a jsme svědky zdravé konkurence jak u stávajících, tak u připravovaných projektů. Nedávné zvýšení základní úrokové sazby v České republice nevedlo ke snížení poptávky ze strany investorů, přičemž možnosti úvěrů v eurech jsou stále dostupné a nabízejí dobré rozpětí nad  výnosy z nákupu.“

O společnosti Savills:

Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange. Týmy Savills působí ve více než 600 vlastních i partnerských kancelářích. Společnost zaměstnává přes 39 000 profesionálů ve více než 70 státech na území Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Pacifiku, Afriky i Blízkého východu, kde nabízí široké spektrum specializovaných poradenských služeb a služeb v oblasti managementu a investic klientům z celého světa.

V České republice je společnost Savills aktivní od roku 2017. Přes 65 expertů její pražské kanceláře klientům nabízí odborné služby od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu v sedmi hlavních sektorech: průmysl a logistika, kanceláře, maloobchod, volný čas, hotely, rezidenční bydlení a ubytování pro studenty.

Pro více informací o společnosti navštivte stránku savills.com. Novinky z české kanceláře Savills najdete na savills.cz, anebo lokálním LinkedIn profilu (@Savills Czech Republic).