Cime 2 kvartál 2024

Nová zelená úsporám startuje, chybí v ní podpora pasivních bytů

Majitelé domů mohou ode dneška podávat žádosti o dotace v programu Nová zelená úsporám. Díky předchozím výzvám je každý desátý dům v Česku parametry pasivní. Nové pasivní bytové domy však letos na podporu nejspíš nedosáhnou.

 

V programu je letos žadatelům k dispozici celkem 1,1 miliardy. Na rodinné domy je vyhrazeno 600 milionů, zbytek půjde na renovace bytových domů v Praze. Podle Centra pasivního domu je pokračování programu jednoznačně krok dobrým směrem.

 

„Program Nová zelená úsporám rozhýbává české stavebnictví, vytváří pracovní místa a úspěšní žadatelé díky němu po celý život budou platit méně za energie. Proto vítáme, že Ministerstvo životního prostředí neustále zjednodušuje administraci a zrychluje vyřizování žádostí,“ uvedl k tomu ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta. To potvrzuje i zájem veřejnosti. "Reakce na aktuálně vyhlášené výzvy je velmi pozitivní, lidé navštěvují odborné semináře a využívají speciální Zelenou linku, na které se mohou informovat například o výši dotace," uvedla pro ČTK mluvčí Státního fondu životního prostředí, Lenka Brandtová.

 

Díky programu bylo loni například postaveno 800 domů, dosahujících technických standardů pasivních domů nebo blízkých pasivním domům. To znamená, že každá desátá novostavba v Česku je pasivní. „Na novostavbách rodinných domů je vidět, že program skutečně naplňuje svůj cíl,“ pokračuje Bárta.

 

Je podle něj pouze škoda, že program nepodporuje také výstavbu pasivních bytových domů. „Letos se jenom v Praze předpokládá prodej 6 000 bytů. Zájemci o byty by ocenili, kdyby si mohli vybrat z většího počtu kvalitních a energeticky úsporných projektů. Podpora výstavby by motivovala stavitele stejně jako v případě rodinných domů,“ posteskl si Bárta.