Komatsu potřebu bagr

Nová bytová výstavba se na předcovidovou úroveň vrátí až za tři roky

Pokračující nedostatek manuálních pracovníků a současné problémy s dodávkami některých dovážených stavebnin jsou největšími brzdami bytové výstavby v České republice. Objem nové bytové výstavby tak úroveň roku 2019 zřejmě překoná
až v roce 2024.

Výstavba nových domů a bytů v České republice se bude z pandemického propadu zotavovat jen velmi pozvolna. Celkový objem nově zahájené bytové výstavby sice mírně poroste, nicméně přes úroveň roku 2019 se nejspíš nevrátí ani v roce 2023. „Letos i v následujících dvou letech uvidíme jen pozvolné nárůsty bytové výstavby. I rok a půl po vypuknutí epidemie se české stavebnictví stále potýká s nedostatkem zahraničních manuálních pracovníků. A v posledních měsících vidíme bezprecedentní nárůst ceny některých stavebních materiálů,“ vysvětlil hlavní důvody zpomalené výstavby generální ředitel Xella pro Českou republiku a Slovensko Peter Markovič.

Celková hodnota nově dostavěných bytů v České republice by se podle dat Euroconstructu v letošním roce měla pohybovat kolem 165 miliard korun, to je zhruba o 1,5 procenta více než loni. V roce 2020 však trh propadl zhruba o 9 procent, objem bytové výstavby před krizí přesáhl 180 miliard korun.

„Počítáme s tím, že v následujících dvou letech se růst bytové výstavby bude pohybovat mezi 3 a 5 procenty ročně, což by znamenalo, že ani rok 2023 těsně nedosáhne úrovně předkrizového roku 2019,“ dodal Peter Markovič.

Objem nově zahájené bytové výstavby v České republice (v mld. Kč, odhad Euroconstructu):

201820192020202120222023
167181164166175180

Oživení v západní Evropě přitom bude rychlejší. Zatímco loni celkově nová bytová výstavba v Evropě spadla o 7 procent, letos už Euroconstruct počítá s 6procentním růstem a na předcovidové úrovně by se západoevropský trh měl vrátit už v příštím roce. Největším tahounem letošního oživení přitom bude trh ve Velké Británii (který také ale loni nejvíce propadl).

V roce 2019 byla v České republice zahájena výstavba zhruba 39 tisíc rodinných domů a bytů, loni už to bylo jen 35 tisíc a na podobné úrovni budeme i letos. V roce 2023 se očekává zahájení výstavby 38 tisíc bytů a domů. Naopak zájem o modernizace a vylepšování bydlení nepolevil ani v loňském roce. „Lidé byli více doma, zároveň neměli za co jiného utrácet, proto se ve velkém vrhli do rekonstrukcí,“ podotkl Peter Markovič. Objem rekonstrukcí tak loni překvapivě vzrostl o 3 procenta a kolem současných úrovní zhruba kolem 70 miliard ročně se bude pohybovat i v nejbližších letech.

Novým faktorem brzdícím bytovou výstavbu jsou rychle rostoucí ceny většiny surovin. Některé z nich, jako polystyren a jiné zateplovací prvky zdražily v posledních měsících i dvojnásobně. Další, jako dřevo či některé kovové stavební prvky zvýšily své ceny o desítky procent.

„To samozřejmě způsobuje problémy jak drobným stavebníkům, tak i developerům. Běžný rodinný dům může toto zdražení prodražit až o vyšší stovky tisíc korun,“ vysvětlil Markovič.

Větší význam než kdykoli předtím tak bude hrát volba stavebního materiálu. Například ceny pórobetonu se letos ve srovnání s jinými materiály téměř nezměnily. „Za nárůstem cen stavebních materiálů jsou především logistické dodávky zboží z Číny a rostoucí celosvětová poptávka. My máme v České republice tři výrobní závody, tento růst cen nás tedy nezasáhl a zdražovat nemusíme,“ uvedl Markovič. Xella je v České republice známá především jako výrobce pórobetonových prvků pod značkou Ytong.

Xella CZ je dceřinou společností německé Xella Baustoffe GmbH, na českém trhu působí
od roku 1996, pod značkami Ytong, Silka a Multipor. V ČR má 3 výrobní závody,
a to v Chlumčanech, Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, ve kterých Xella CZ celkem zaměstnává více než 300 lidí.