Komatsu potřebu bagr

Ceny nájemního bydlení postupně rostou, loňských parametrů ale zatím nedosáhly

Postupné zvyšování cen nájmů signalizovala již data za druhý letošní kvartál, třetí to dále potvrdil. V Praze vyšel nájem bytu dispozice 2+kk v průměru na 14 900 korun, což je až o šest procent více než ve druhém čtvrtletí. Zdražování nájemného je patrné také v Brně. Souvisí to zejména s návratem univerzitních studentů, kterým na podzim začala prezenční výuka. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 7 miliard korun.

„Bod obratu nastal už během léta, nyní je posun viditelnější. Je to logické, protože majitelé nemovitostí konečně dostávají prostor zvýšit své zisky z pronájmu. Tento sezónní nárůst je podpořen návratem studentů do univerzitních měst a může tedy zkreslovat celkový trend, který je a bude spíše pozvolný,“ uvedl Martin Březina, spoluzakladatel společnosti UlovDomov.cz. Dodal, že v rámci celé České republiky nelze nyní pozorovat jednotný trend, což je dáno rozdílnou dynamikou a odlišnými vstupními faktory jednotlivých měst.

Dlouhodobě nejpopulárnější dispozice 2+kk aktuálně vyjde v hlavním městě na průměrných 14 900 Kč, což je o devět stovek více než letos na jaře. V Praze za poslední kvartál zdražily především větší nájemní byty, nejvíce pak dispozice 3+kk na aktuální průměr 21 500 Kč měsíčně. “Tyto hodnoty se týkají především bytů v dobrém stavu a v žádaných lokalitách, například u metra nebo v blízkosti univerzitních fakult. Naopak v případě panelákových jednotek nebo bytů na okraji města může být tržní realita odlišná,“ upřesnil Březina. V meziročním srovnání jsou ale pronájmy všech dispozic stále levnější. „U všech kategorií jsme ale stále pod hranicí cen z doby před koronou, což vnímám jako významnější srovnání a indikátor prostoru pro další růst,“ uvedl Martin Březina, který ale zároveň varuje majitele před přílišnými očekáváními – především proto, že konkurence způsobená přílivem bytů z krátkodobých pronájmů je na trhu stále citelná. To se týká hlavně bytů menších dispozic.

Jedním z ukazatelů tržní dynamiky je objem inzerce, tedy nabídek volných bytů. Data společnosti UlovDomov.cz ukazují mezikvartálně téměř 24% pokles nabídky bytů v hlavním městě, což se logicky doplňuje právě s postupným růstem cen nájmů. Ve 2. kvartálu bylo v Praze evidováno 10 158 nabídek, ve 3. čtvrtletí už jen 7 741. „Z trhu teď zmizely především větší tří- a čtyřpokojové byty. Postupně ubývají také byty dispozic 1+kk a 2+kk, které mají na celkovém objemu nabídek dlouhodobě zásadní podíl. Je otázkou, nakolik se na tomto trendu podílí navrátivší se studenti či expati, nebo do jaké míry se část těchto bytů vrací zpět na trh krátkodobých či střednědobých pronájmů,“ uvažuje Martin Březina.

Cenová situace v dalších městech České republiky je zatím co do trendu nevyrovnaná – dispozice 2+kk mírně podražila například v Brně, Plzni nebo Liberci, naopak v Ostravě a Olomouci jsou ceny těchto kategorií beze změny. „Menší města republiky obvykle na změny na trhu reagují s jistým zpožděním. Týká se to nejen krajských měst, ale i těch okresních,“ dodal Březina.