Brno dohání Prahu, cena bytů tam překročila magickou hranici 100 tisíc za metr čtvereční

Byty ve velkých českých městech ještě dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Tento trend potvrzují i data z prvního čtvrtletí letošního roku. Například v Brně narostly ceny bytů meziročně o rovnou pětinu. Poprvé v historii překročily psychologickou hranici 100 000 korun za metr čtverečních. Zatímco loni v prvním kvartále to bylo 86 126 korun, letos už 103 316. Ceny v Brně už pomalu dohání Prahu, kde je procentuální nárůst dlouhodobě nižší. Meziročně tam metr čtvereční bytové plochy vzrostl o 17 procent na 126 140 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

„Nedostatek bytů je v České republice dlouhodobý jev, stejně jako velmi nízká nezaměstnanost. Nyní se k tomu přidala rekordní inflace, základní úroková sazba někde na úrovni roku 2001 a nejistota ohledně války na Ukrajině,“ říká Lumír Kunz jednatel společnosti FérMakléři.cz. „V lednu a únoru byla po vlastním bydlení stále poptávka. Po vypuknutí válečného konfliktu ale lidé začali vyčkávat na další vývoj událostí, v březnu tak realitní trh zažil ochlazení. Přesto skončil celý první kvartál meziročním růstem v řádu desítek procent a i mezikvartálně rostly ceny v jednotkách procent,“ dodává Lumír Kunz k vývoji cen bytů za první čtvrtletí letošního roku.

V Praze vyjde metr čtvereční podlahové plochy více než třikrát dráž než v Ústí nad Labem. „To je důvod, proč na severu Čech spatřuji i nadále potenciál vyššího meziročního růstu cen, než je tomu v Praze, “ uvedl Lumír Kunz.  Stále platí, že v hlavním městě byty zdražují nejméně ze všech krajských měst, a to meziročně o 17 procent. Největší procentuální nárůst zaznamenali experti v Ústí nad Labem, a to dokonce o 56,6 procenta. U Brna a Plzně je meziroční nárůst pětinový, v Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Českých Budějovicích zhruba třetinový.

Při srovnání posledních dvou kvartálů je růst cen v jednotkách procent. Nejvíce zdražily byty v tomto ohledu v Olomouci, konkrétně o 10,55 procent na 74 108 korun za metr čtvereční. V Hradci Králové byl v posledním kvartále růst cen devítiprocentní, metr čtvereční tam stojí aktuálně 83 365 korun. Naopak nejméně zdražovaly v relativním vyjádření byty v Plzni. Konkrétně o 3,25 procent na 69 701 korun.

„Bytová nouze v nejbližších měsících pravděpodobně potrvá. Byť bude většina lidí z Ukrajiny hledat bydlení na nájemním trhu, ti movitější mohou poptávat i vlastní bydlení. Výrazný růst nabídky bytů také nelze čekat. Není tedy moc důvodů proč by byty měly letos zlevňovat,“ myslí si Lumír Kunz. Dle něj však zároveň roste počet lidí, kteří si nebudou moci vlastní bydlení dovolit. „To se týká třeba Brna, kde platy nerostou zdaleka tak rychle jak ceny nemovitostí,“ dodal Kunz.