Cime 3 kvartal 2024

Filmoví fanoušci se snaží zachránit Velký filmový ateliér ve Zlíně

Zlín 14. prosince (ČTK) - Filmoví nadšenci se snaží zachránit Velký filmový ateliér v areálu filmových ateliérů na zlínském Kudlově. Budova postavená před 85 lety, kde se natáčela také díla Karla Zemana, chátrá. Nyní v ní nefunguje elektřina ani neteče voda, sdělila dnes ČTK zástupkyně iniciátorů záchrany ateliéru.

Za projektem nazvaným "Nakopni Zemana! Záchrana Velkého filmového ateliéru" stojí filmový střihač a docent na zlínské fakultě multimediálních komunikací Libor Nemeškal a Petr Babinec, režisér a producent v animačním studiu Kouzelná animace.

"Stav budovy nás trápil již delší dobu. Po složitých dvouletých jednáních se nám ji letos podařilo konečně získat do osobního vlastnictví. Začali jsme s postupnou záchranou, kterou realizujeme z velké části svépomocí. Nyní je naším cílem vybrat finance na další nezbytné opravy, jež už nezvládneme sami jako je například výměna oken, oprava střechy, topení, voda, elektřina. Naším cílem je, aby byl ateliér znovu dostupný nejen filmařům, ale i všem dalším zájemcům nejen o jeho bohatou historii, ale i současnost," uvedl Babinec.

Se záchranou budovy mohou lidé pomoci prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu. "Chceme do Velkého filmového ateliéru vrátit život a filmaře. Plánujeme v něm vytvořit co-working i animační studio pro ženy na mateřské a pomáhat začínajícím filmařům svobodněji tvořit. Budeme také pořádat animační workshopy a spolupracovat s univerzitou. Je toho hodně, ale aby se to stalo realitou, potřebujeme nyní pomoc každého z vás. Když se to povede, uděláme pak pro všechny jako poděkování super filmovou party," uvedl Babinec. Cílem sbírky je vybrat 700.000 korun, aby se zprovoznila elektřina. Pokud se vybere dvojnásobek, obnoví se sociální zařízení.