Komatsu potřebu bagr

Farnost v Brně chystá opravu kostela sv. Jakuba za 131 mil., přispěje město

Brno 6. prosince (ČTK) - Kostel sv. Jakuba většího v Brně čeká rekonstrukce za 131 milionů korun. Dotkne se střechy, oken a kamenných prvků. Novinářům to dnes řekl farář Jan Pacner. Svatojakubská farnost získala evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 112 milionů, deseti miliony chce podle primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) přispět Brno. Kostel má více než devadesátimetrovou věž, město v ní s farností plánuje ve výšce 42 metrů veřejně přístupnou vyhlídku. Práce by měly začít v úvodu příštího roku a skončit začátkem roku 2024.

V letech 2015 a 2016 se uskutečnily opravy interiéru. "Mnohá místa exteriéru jsou ve velmi špatném stavu. Rekonstrukce je proto nutná. Více než 80 procent nákladů pokryje státní dotace, samotná farnost přispěje minimálně deseti miliony korun. Počítáme s vyhlášením sbírky a zapojením sponzorů z řad firem i drobných dárců," uvedl Pacner.

Město příspěvek 10 milionů projedná na radě a zastupitelstvu. "Vedení města se dohodlo s farností, že přispěje 10 milionů korun na zajištění financování této stavby. Svatojakubský kostel patří k brněnským dominantám a je častým vyhledávaným cílem nejen Brňanů, ale i turistů. Proto je v zájmu města podílet se na záchraně této národní kulturní památky," uvedl Hladík.

V kostele se podle něj postupně objeví panely vysvětlující důvody rekonstrukce a postup jednotlivých oprav. "Vzniknou i informační a dárcovské stránky na webu a elektronický systém vybírání příspěvků. Při zvláštních příležitostech, jako je například Noc kostelů, bude probíhat atraktivní videoprojekce. Až bude rekonstrukce dokončena, chtěli bychom novou svatojakubskou vyhlídku ve věži otevřít veřejnosti," dodal Hladík.

Chrám svatého Jakuba je impozantní stavba dlouhá 54 metrů. Věž dosahuje výšky přibližně 94 metrů. Současná podoba kostela se rodila v 16. století, kdy patronát převzalo od oslavanského kláštera cisterciaček město Brno.