Komatsu potřebu bagr

Fakultní nemocnice HK vypíše tendr na modernizaci chirurgických oborů za 4,3 mld

Hradec Králové (ČTK) - Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) v nejbližších měsících vypíše výběrové řízení na firmu, která zajistí modernizaci chirurgických oborů za 4,3 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovali zástupci nemocnice. Stavební práce by mohly začít na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Podle nemocnice by měla být celá akce dokončena v roce 2028.

V listopadu 2023 vláda ČR schválila navýšení prostředků na strategické investice státu ve zdravotnictví, ve kterých je projekt FN HK zahrnutý. Nemocnice také loni získala stavební povolení.

"Většina finančních prostředků bude zajištěna z programu strategických investic vlády, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu FN HK," uvedl mluvčí nemocnice Jan Špelda.

Modernizace chirurgických oborů, která je největším investičním projektem v historii nemocnice, umožní vznik jednoho z největších operačních traktů v Česku s 22 nejmodernějšími operačními sály, včetně sálu pro robotem asistované operace či hybridní sál.

"Projekt Modernizace chirurgických oborů je zcela zásadní pro další rozvoj fakultní nemocnice. Jsme rádi, že se povedlo najít prostředky na navýšené náklady na tuto stavbu a postoupit k realizaci této stavby, která umožní spojení téměř všech chirurgických oborů ve FN HK do jediného objektu," uvedl ředitel nemocnice Aleš Herman.

Nemocnice připravuje projekt několik let. "Přinese možnost restrukturalizace chirurgických kapacit, spojených se vznikem nových oddělení, jako například oddělení nižší intenzivní péče, multioborového septického oddělení a další. Projekt přinese také zlepšení prostředí pro pacienty a také nabídne lepší zázemí personálu nemocnice," uvedl Herman.

V první fázi výstavby vznikne přístavba k současnému Pavilonu akademika Bedrny FN HK, který byl postaven v roce 1985 a nevyhovuje potřebám moderní medicíny. Po dokončení přístavby se chirurgické obory přestěhují do nové budovy a stavbaři zrekonstruují pavilon, což není možné za provozu. Po dokončení rekonstrukce se do opravené budovy přestěhují chirurgické obory, jako například ortopedie. Součástí projektu je i vybudování nových skladů a logistického centra.

Ve FN HK od podzimu 2023 stavbaři pracují na rekonstrukci budov a provozů laboratorních oborů. Stavební práce za zhruba 230 milionů korun jsou naplánovány do jara 2025. Nemocnice chystá také projekt výstavby kliniky infekčních nemocí, dostavbu dětské chirurgie a traumatologie a další projekty. Spolu s dalšími subjekty také plánuje výstavbu parkovacích domů, které by zlepšily situaci s parkováním v areálu nemocnice a jeho okolí.

Hradecká fakultní nemocnice je jedním z největších zdravotnických zařízení v celé České republice a největším na východě Čech. Pracuje v ní přes 5000 zaměstnanců a má víc než 40 zdravotnických pracovišť. Ročně je v ní hospitalizováno přes 40.000 pacientů, z nichž v posledních letech zhruba 27.000 podstoupí operaci. FN HK nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.