Cime 2 kvartál 2024

Experti: Zemědělská půda je považována za dobrou protiinflační investici

Praha 2. února (ČTK) - Poptávka po zemědělské půdě podle expertů v uplynulém roce vzrostla. Větší zájem byl hlavně mezi nezemědělskými a drobnými investory, kteří půdu považují za dobrou ochranu svého kapitálu před inflací. V uplynulém roce také rostly ceny zemědělské půdy, a to nejrychleji za poslední roky. Společnost Farmy.cz uvádí růst o 16,1 procenta na 294.326 korun za hektar, podle konkurenční firmy Agro 21 se cena loni meziročně zvýšila o 23,3 procenta.

Vzhledem k vývoji inflace lze i letos předpokládat vyšší zájem stejně jako další růst cen zemědělské půdy, vyplývá dál z informací Farmy.cz a Agro 21.

Podíl nezemědělských investorů na převodech půdy za tržní cenu loni podle Farmy.cz činil 48 procent, což bylo meziročně o sedm procent více. Jejich podíl přitom soustavně od roku 2014 do roku 2019 klesal ve prospěch zemědělců. Nabídka zemědělské půdy byla přitom meziročně mírně nižší.

"Vzhledem k vysoké poptávce jsou pozemky nabízené za akceptovatelné ceny prodávány rychleji než v minulosti. Výběr pozemků průběžně nabízených k prodeji je tak výrazně omezenější. Na realitních portálech pak obvykle zůstávají nabídky pozemků nabízených za přehnaně vysoké ceny," uvedly Farmy.cz.

Zvláště ve druhé polovině minulého roku se podle Agro 21 objevilo mnoho investorů, včetně drobnějších okolo jednoho milionu korun, kteří hledali jednorázovou investici do půdy. "Pozorujeme přelití části poptávky po rezidenčních nemovitostech, které jsou již v mnohých lokalitách velice drahé, do poptávky po zemědělských pozemcích," řekl Miroslav Rytíř z Agro 21.

Nejdražší půda byla v okolí Prahy, kde lidé museli zaplatit až 40 korun za metr čtvereční. Cen přes 30 korun za metr čtvereční dosahovaly oblasti s velmi úrodnou půdou, například okresy Olomouc nebo Hradec Králové. Vysoké ceny byly také tradičně v lokalitách na hranicích s Bavorskem a Rakouskem, kde má na cenu podle Rytíře vliv poptávka rakouských a německých zemědělců.

Struktura zahraničích investorů se loni podle Farmy.cz příliš nezměnila, převažovali zájemci z Německa. "Významnější zájem o nákup půdy investory ze zemí mimo EU nebyl zaznamenán. Přesto je vhodné, zejména v době zvýšené globální nestability, opakovaně upozorňovat na minimální bariéry pro působení jakýchkoliv zahraničních investorů na trhu nemovitostí v ČR," dodala společnost.

Za zemědělskou půdu se považují orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.

Společnost Farmy.cz se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí, Agro21 se zabývá především nákupem půdy pro zemědělce.