Komatsu potřebuju Bagr

Expedice Lambaréné 22 vyráží pomáhat, pomáhejte s ní

„Když v roce 1968 odstartovala expedice Lambaréné, která má silnou spojitost s pozdější expedicí Tatra kolem světa, byl to projekt nesoucí myšlenku pomoci lidem. Parta mediků se rozhodla jet Tatrou 138 do nemocnice Alberta Schweitzera v gabunském Lambaréné, kam vezla zásilku léků a medicínské přístroje. Jejich cesta nebyla jednoduchá, museli čelit mnohým překážkám. Tou největší byla ale skutečnost, že přes všechny plány mediky po příjezdu na hranice s Gabonem šokovalo jasné: „Do země vás nepustíme!“ Do Lambaréné vyrazila v roce 1988 další expedice, ta ovšem jela vozem Liaz. Nic proti, ale TATRA JE TATRA!“

Přesně takto začíná text cestovatelů z expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2), který upozorňuje na nový tatrovácký projekt. Tentokrát ale nejde o expedici cestovatelskou, jde o pomocnou ruku v době nejen Covidem zasaženého světa.

„Zamysleli jsme se, jestli můžeme v rámci naší expedice i něco změnit. Je pravda, že bychom mohli jen objevovat cizí země a kultury, a hledat české stopy na naší cestě. Teď se nám ale do cesty postavila možnost vytvořit jednu novou, českou a šlechetnou stopu a navázat tam, kde ostatní se svou snahou skončili. Myslíme si totiž, že na důležité projevy lidskosti by se nemělo zapomínat - a to dobré z naší historie bychom se měli snažit opakovat. Naším cílem je přivézt zdravotnický materiál do nemocnice Lambaréné a symbolicky dokončit expedici Lambaréné 1968 umístěním jejich pamětní desky na nemocnici“, objasňuje myšlenku další expedice zakladatel projektu Lambaréné 22 a Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček.

V roce 2021 se cestovatelé z TKS2 vydávali vstříc poznávání afrických kultur, jejich kořenů, historii i poznání aktuálního života nejen domorodých kmenů. To vše a i mnohé další pohnutky jim vštípily myšlenku pomoci pralesní nemocnici v Lambaréné.

“Pralesní nemocnici v Lambaréné stále provozují lidé, pokračující v praktikování myšlenek samotného zakladatele. Díky neustále se zvyšujícímu napětí v Gabonu má však nemocnice v této době nemalé problémy a chybí jí základní zdravotnické a laboratorní vybavení. Ráda by však dále poskytovala kvalitní zdravotní péči všem potřebným” říká ředitel nemocnice, Jules Mickala Mouloungui.

Když se tým TKS2 dozvěděl o kritickém stavu vybavení této nemocnice, která má spojitost s Českou republikou, začal se spřádat plán, jak opět uskutečnit šlechetný skutek z roku 1968. Od nemocnice tým pod vedením Marka Havlíčka dostal konkrétní seznam zařízení a vybavení, který nutně potřebují k tomu, aby mohli dál pokračovat ve své práci. Vzhledem tomu, že jde koncept náročný na financování, odstartovala na HitHit crowdfundingová kampaň, kde mohou zájemci podpořit tuto šlechetnou myšlenku pomoci lidem v náročné době.

Myslíme, že obzvlášť v dnešní době bychom měli hledat vzory v nezištných činech našich předchůdců a zajistit, abychom na ně nezapomínali. Expedice Lambaréné 1968 byla expedicí s cílem pomáhat. Šlo o projev soucitu, sounáležitosti, humanity a pomoci, na kterou by se nemělo zapomenout. “Naše výprava se nechala tímto šlechetným činem inspirovat a realizace naší výpravy bude vzdáním holdu expedici Lambaréné 1968 a především těm, kteří jí uskutečnili. Výprava v roce 1968 vynaložila neuvěřitelné úsilí k tomu, aby do Lambaréné dojela, a jen pomyslný krůček před cílem byla zastavena. Nejdůležitější část svého poslání se výpravě tehdy naštěstí podařilo naplnit tím, že dovezla potřebnou pomoc. My bychom chtěli její původní cestu naplnit celou a přivézt naší Tatrou Trajdou do nemocnice i pamětní desku na počest původní významné české tatrovácké výpravy. V neposlední řadě také chceme, aby naše i vaše milovaná Tatra dojela tam, kam před 53 lety nedojela její “starší ségra,” dodává Marek Havlíček.

Pro podporu projektu navštivte portál www.HitHit.com a staňte se tím, kdo pomůže celé řadě lidí, možnost je až do 12. 12. 2021.

Tým expedice Tatra kolem světa 2