Komatsu potřebu bagr

Eurovia zastaví dopravní stavby, dle ŘSD hrozí i další přerušení

Praha 16. března (ČTK) - Společnost Eurovia CS zastaví od středy kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru všechny své stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Iveta Štočková. Firma staví například na dálnici D1. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí zastavení i dalších dálničních staveb. Další velká stavební společnost Strabag naopak bude ve stavbách zatím pokračovat.

"Aktuální opatření v ČR v souvislosti s Covid-19 mají vliv i na naše činnosti. V současné době nemáme k dispozici ochranné pomůcky pro naše pracovníky, kdy se na stavbách potkávají neustále desítky lidí, dodavatelů a různých subjektů a stavby se nacházejí ve veřejném volně přístupném prostoru," uvedla Štočková. Část pracovníků je podle ní v karanténě, další jsou na Slovensku, část je doma s dětmi. Nezanedbatelný podíl je navíc v rizikové skupině nad 55 let.

Zbývající pracovníky podle Štočkové vzhledem k vydaným opatřením nedokáže firma na stavby dopravit, když jsou omezené hromadné svozy i cestování mezi regiony. "Rovněž ubytování pro vzdálenější zaměstnance a stravování je velmi komplikované, stejně tak dodávky materiálů. Z těchto důvodů se interní krizový štáb vedení společnosti a odborů rozhodl s účinností od 18. března pro dvoutýdenní zastavení chodu celé společnosti na území ČR, které se týká jak kancelářských činností, tak činností na stavbách," doplnila Štočková.

Všichni zaměstnanci Eurovie podle ní budou v této době v režimu částečné nezaměstnanosti podle zákoníku práce, kdy zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku.

"Jde o mimořádné a pro nás zcela bezprecedentní opatření, které je v zájmu zachování zdraví všech našich zaměstnanců. Pevně věříme, že toto řešení nám pomůže překlenout těžké období a dodá nám všem síly pro maximální výkon na stavbách, jakmile se situace normalizuje," dodala Štočková.

"Vzhledem k aktuální situaci ohledně COVID-19 hrozí na stavbách přerušení prací. Hlavním důvodem je riziko šíření nákazy, nedostupnost ubytování, stravování a dopravy na stavbu a zásobování materiálem. První přerušení na všech stavbách signalizuje společnost Eurovia po dobu 14 dní," napsal dnes na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Společnost Eurovia v dopravním stavitelství aktuálně pracuje například na modernizaci dálnice D1 v úsecích Koberovice - Humpolec nebo Mirošovice - Hvězdonice. Na dálnici D8 opravuje jedenáctikilometrový úsek u Litoměřic. Dále staví ve druhé etapě obchvat Chrudimi. V železniční dopravě patří mezi největší současné zakázky přestavba uzlu v Přerově.

Eurovia byla předloni podle výše tržeb na domácím stavebním trhu na druhém místě za Metrostavem. Tržby jí stouply meziročně o 13 procent na 16,7 miliardy korun. Hrubý zisk jí vzrostl o 14,6 procenta na 899,2 milionu korun.

Eurovia na konci loňského roku 2018 zaměstnávala 2885 lidí, meziročně o 16 méně. Vlastníkem firmy je od roku 2006 francouzská Eurovia, která patří do světového koncernu Vinci. Firma vlastní rovněž 30 lomů, 25 obaloven, tři pískovny a jeden recyklační dvůr. V lomech předloni vytěžila 9,6 milionu tun kameniva, meziročně o 13 procent více.

ŘSD letos mělo v plánu stavět nebo opravovat 230 kilometrů dálnic a silnic, což je nejvíce v historii. Z toho 100 kilometrů má tvořit nová výstavba a zbytek opravy a modernizace, včetně D1.