husqvarna

EU chce pro šéfa své mise při OSN koupit na Manhattanu sídlo za 20 milionů eur

New York 17. června (ČTK) - Evropská unie chce pro šéfa své delegace při OSN koupit pětiposchoďový koloniální dům v newyorské čtvrti Upper East Side. Podle návrhu koupě má podle serveru Politico nemovitost stát přes 20 milionů eur (495 milionů korun).

Manhattanský dům, k němuž patří velký dvůr, prošel nákladnou renovací, má 11 místností, jsou v něm tapety s pavími pery, na střeše tašky, jež pomáhají odtávání sněhu, a uvnitř kůží polstrovaný výtah.

Vybrané sídlo na východní 65. ulici se vyznačuje mimořádnou zdobností, píše Politico. Na stěnách jídelny jsou kožené tapety od designéra Ralpha Laurena, na dvoře je gril a kamenné ohniště, na podlaze jedné místnosti ironicky koberec se vzorem britské vlajky. Tříletá renovace domu stála podle listu The Wall Street Journal sedm milionů dolarů (165 milionů korun).

Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) považuje tuto nemovitost za dobré zhodnocení peněz a za místo, které bude odpovídat jiným diplomatickým rezidencím EU. Vlastnit dům je podle ní lepší než pokračovat v pronájmech nemovitostí v New Yorku.

"Podmínky na newyorském trhu s nemovitostmi jsou takové, že koupě je finančně zajímavější než pronájem. I když je cena vysoká, nemovitost se časem zhodnotí, takže jde o bezpečnou investici," citoval Politico z návrhu ke koupi. Tento text má pomoci přesvědčit o nákupu poslance Evropského parlamentu a představitele EU, kteří musejí smlouvu podepsat. Očekává se, že se nad výší ceny zvednou mnohá obočí, píše Politico. Parlamentní rozpočtový výbor by měl o věci hlasovat v úterý.

Evropská delegace v New Yorku si nyní pronajímá pro svých 60 pracovníků prostor o 1935 metrech čtverečních a rezidenci pro velvyslance EU se třemi ložnicemi. EU na Manhattanu vlastní ještě jeden dům, který slouží zástupci šéfa delegace EU při OSN. Platba na nové sídlo má být rozdělena do 20 let.

EEAS ke zprávě zveřejněné serverem Politico uvedla, že uniklé informace z dokumentů nekomentuje. Vyjádřila se ale šířeji k tématu rezidencí pro velvyslance. "EEAS vždy pečlivě vybírá a zvažuje cenu nových nemovitostí, k čemuž patří úvaha, zda je z dlouhodobého hlediska lepší nemovitost pronajímat nebo koupit," uvádí se v reakci EEAS.