Cime 3 kvartal 2024

esopark a nová zóna pro bydlení ve Vyškově získaly přesnější obrysy

Vyškov (ČTK) - Lesopark a nová zóna pro bydlení a obchod ve Vyškově v lokalitě Na Hraničkách získaly přesnější obrysy. Zemědělský podnik Lukrom ke konci roku ukončí v lokalitě provoz, novým vlastníkem ploch a objektů se stala společnost MOVYSKO, ne město. V plánu je ve spolupráci s městem regenerace celého území. Radnice o tom informovala na svém webu.

Zemědělská firma ve vyškovském středisku skladovala zemědělské komodity a soustředila se na výrobu krmných směsí. Areál je částečně zastavěný provozními objekty, přístupovými komunikacemi či plochami pro manipulaci s materiálem, slouží ke skladování a parkování. Vyškov si od ukončení provozu slibuje konec výrobní zátěže, snížení těžké automobilové dopravy, která výrobní prostor zásobovala, i ukončení provozu železniční vlečky. Na druhou stranu pak stavba má přinést regeneraci celého území.

"Důvod je prostý - bez soukromého investora bychom náš záměr nezrealizovali, takové prostředky na odkup areálu jednoduše uvolnit nemůžeme. Peníze budeme potřebovat na řadu vyvolaných investic nejen v rámci modernizace železnice, ale samozřejmě i na další investiční akce na rozvoj našeho města. S investorem se opakovaně scházíme, abychom docílili shody o budoucí podobě lokality,“ informoval místostarosta Vyškova Karel Goldemund (sdružení VY).

Uvedl, že bez spojení soukromého a obecního kapitálu by záměr města nebylo možné uskutečnit. "Město tady není od toho, aby podnikalo. Na pozemcích, které MOVYSKO získalo, nebo mu v rámci bývalého areálu Lukromu zůstanou, v budoucnu vybuduje komerční plochy. Pozemky tak zhodnotí a bude na nich podnikat," uvedl místostarosta.

Lokalita je ohraničená ústřední komunikací Sídliště Osvobození a na protější straně komunikací Na Hraničkách. Z celkové zhruba tříhektarové plochy poslouží pro úmysl města podle radnice asi 1,8 hektaru. "Hovoříme o komplexní změně strategického území na kombinaci bydlení, služeb, parkování i veřejných ploch či zeleně. Radnice se skrze záměr stává garantem budoucího udržitelného rozvoje této centrální městské lokality," uvedl vedoucí odboru rozvoje a strategického plánování Dušan Jakoubek.

Snahou města je vybudovat páteř nové centrální zóny s převažujícím prvkem městské zeleně. Představovat ji bude lesopark i téměř čtyřsetmetrová alej tvořená platany. V bulváru, který má být zhruba 37 metrů široký, nebude chybět cyklostezka nebo chodníky. Výhledově se pak počítá s bytovými domy, obchodní zónou a další občanskou vybaveností.

Trať mezi Brnem a Přerovem má jednu kolej a kapacitně nestačí, současnou jednokolejku nahradí dvoukolejná trať. Přímo ve Vyškově se modernizací trati změní podoba vlakového nádraží a jeho okolí. Celkové náklady staveb mezi Brnem a Přerovem přesáhnou 80 miliard korun. Vyškova se stavebně dotkne druhá a třetí etapa na konci současné dekády, nejzásadněji zřejmě v roce 2029.