husqvarna

EQT Exeter koupila za skoro čtyři miliardy Kč pět hal v Moravskoslezském kraji

Ostrava 22. prosince (ČTK) - Pět skladových a výrobních hal v Nošovicích a Mošnově v Moravskoslezském kraji koupila za přibližně 150 milionů eur (skoro čtyři miliardy korun) společnost EQT Exeter, která je celosvětovým lídrem v investicích do nemovitostí. Na koupi se dohodla se společnostmi Concens Investments a J&T. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámila společnost CBRE, která transakci zprostředkovala. Podle CBRE jde o 140.000 metrů čtverečních nově dokončených ploch a letošní rekordní transakci na logistickém a industriálním trhu.

Transakce se týkala tří hal v areálu Logistics Park Nošovice na Frýdecko-Místecku s hrubou pronajímatelnou plochou 64.000 metrů čtverečních. Jejich výhradním a dlouhodobým nájemcem je firma Hyundai Glovis, která zajišťuje logistické služby pro automobilku Hyundai.

Dvě haly o celkové ploše 77.000 metrů čtverečních se nacházejí v areálu Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnově na Novojičínsku. "Obě nemovitosti jsou plně pronajaty, přičemž mezi nájemce patří například společnosti Continental Barum, DHL, Hyundai Glovis, M. K. Invest, Rhenus Logistics, Skladon a UFI Filters," uvedla CBRE. Areál je u mezinárodního Letiště Leoše Janáčka Ostrava a jeho součástí je terminál kombinované dopravy.

"Těší mě, že tato transakce ukazuje, jak J&T společně s Concens Investments neváhají vstoupit do méně etablovaných lokalit s velkým potenciálem, dokáží přilákat renomované a finančně stabilní nájemce a umí dodat opravdu prvotřídní investiční produkty," uvedl projektový manažer J&T IB Capital Markets Daniel Kollár.

Vedoucí oddělení investic v CBRE Katarína Brydone uvedla, že firma letos zaznamenala nebývalý zájem investorů o kvalitní průmyslové a logistické nemovitosti v atraktivních lokalitách se silnými nájemními smlouvami. "Poptávka je motivována velkým zájmem investorů prakticky ve všech regionech, bezprecedentně nízkou mírou neobsazenosti (aktuálně pod 2,5 procenta), rekordním růstem nájemného a velmi dobrými vyhlídkami do budoucna, které jsou poháněny růstem on-line nakupování a měnícími se potřebami v rámci dodavatelského řetězce," uvedla Brydone.

Trh logistických a industriálních nemovitostí v tuzemsku podle ní každoročně roste přibližně o deset procent a za posledních deset let se jeho velikost více než zdvojnásobila. V současnosti dosahuje 9,5 milionu metrů čtverečních. I přesto zde poptávka převyšuje nabídku, za necelé tři roky se pronajaly tři miliony metrů čtverečních a výnosy jsou podle Brydone v evropském kontextu atraktivní. "Aktuálně činí 4,25 procenta, což je o 95 procent více než v sousedním Německu," uvedla.