Energo-Pro postaví v Kolumbii vodní elektrárnu za 850 milionů korun

Praha 11. února (ČTK) - Česká energetická skupina Energo-Pro vybuduje v Kolumbii vodní elektrárnu o výkonu 20 megawattů. Stavba na řece Río San Andrés začne letos, hotovo by mělo být v roce 2025. Náklady jsou téměř 40 milionů dolarů (zhruba 850 milionů korun). ČTK o tom informovala mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.

Hydroelektrárna nazvaná Chorreritas je první vodní dílo, které bude Energo-Pro na americkém kontinentu provozovat. "Kolumbie je atraktivním trhem se zajímavým potenciálem právě v hydroenergetice. Má šestý největší potenciál v tomto oboru na světě, především pro vysokospádové elektrárny," uvedl výkonný šéf skupiny Petr Milev. Velikost projektu je podle něj pro firmu ideální k tomu, aby získala zkušenosti s energetickým trhem v Kolumbii.

Nadějný potenciál Kolumbie ve vodní energetice je dán vysokým množstvím srážek i atraktivní topografií, která umožňuje budovat elektrárny s vysokým spádem vody, uvedla firma. Chystaná průtoková elektrárna bude mít spád vody 186 metrů. Její součástí budou dvě Francisovy turbíny s výkonem deset magawattů. Celková výroba elektřiny má dosáhnout 120 gigawatthodin ročně.

Součástí projektu je vtokový objekt, přívodní tunel, samotná elektrárna a napojení na přenosovou soustavu. Investorem a developerem je společnost Generadora Chorreritas, což je stoprocentní dceřiná společnost Energo-Pro Colombia. V úvodní fázi bude výstavba financována z vlastních zdrojů, později je podle Mileva možné zvážit externí financování.

Společnost Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Vlastní a provozuje 38 vodních elektráren ve čtyřech zemích - v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků. Do skupiny patří i výrobce turbín a strojů pro vodní energetiku Litostroj Group.