Energetická firma Geen dokončila stavbu tří elektráren na biomasu v Chorvatsku

Brno 16. července (ČTK) - Třetí elektrárnu na biomasu spustila na začátku července v Chorvatsku brněnská energetická společnost Geen Holding. Do projektu výstavby tří elektráren investovala přibližně 2,4 miliardy korun, vybudování každé z nich stálo 800 milionů korun, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Trojice elektráren na biomasu stojí ve městech Benkovac, Županje a Grospić. Celkový instalovaný výkon každé z nich je 6,1 MW elektřiny a osm MW tepla. Geen tak pomocí elektráren-trojčat vyrobí ročně 120.000 MWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je množství, které by dokázalo zásobovat město o velikosti Liberce i s přilehlými vesnicemi.

Geen plánuje v Chorvatsku i další projekty. "V Chorvatsku vidíme minimálně jednu další příležitost pro podobný projekt, jako jsou naše stávající elektrárny. Vše ale záleží na konkrétních podmínkách a jednáních. Dále zkoumáme příležitosti v Gruzii a Kyrgyzstánu. Obě země nabízejí určitě zajímavé podnikatelské příležitosti, ale zároveň i specifické prostředí," uvedl ředitel Geen Vít Slezák.

Firma do výstavby tří elektráren postupně investovala od roku 2016 celkem 2,4 miliardy korun, návratnost investice očekává do osmi let.

Geen Holding je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v energetice od roku 2009, a to především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny i výrobu energie z dalších zdrojů, jako je právě biomasa.