Mercedes

Ekospol: Nové byty v Praze meziročně zdražily o pětinu, prodeje se propadly

Praha 25. července (ČTK) - Průměrná cena nového bytu v Praze o velikosti 55 metrů čtverečních meziročně vzrostla o 22 procent na 142.740 korun za metr čtvereční. Za první pololetí letošního roku se v hlavním městě prodalo 1540 nových bytů, což je takřka třikrát méně než loni, sdělila dnes ČTK developerská společnost Ekospol. Podle její analýzy jsou tak letos prodeje nejhorší za 15 let, kdy je firma monitoruje.

Meziroční zdražení skoro o čtvrtinu podle Ekospolu znamená, že nový průměrný byt vyjde na 7,85 milionu korun. To je skoro o milion a půl více než před dvanácti měsíci. Mezičtvrtletně byty zdražily o 5,6 procenta - vzorový byt je na konci června dražší o 414.000 korun než na konci března, vyplývá z dat společnosti.

"Zásadním faktorem, který žene ceny nových bytů vzhůru, jsou neustále zdražující stavební práce a materiál. Výrazně zdražují také pozemky, kterých je v Praze kvůli zastaralému a neaktualizovanému územnímu plánu extrémní nedostatek. Deset procent k ceně navíc musí kupující připočítat také kvůli průtahům při povolování stavby, které se ani po loňském přijetí nového stavebního zákona neurychlilo. Vliv této legislativy se totiž nestačil projevit," řekl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Loňský vysoký zájem o byty letos podle Ekospolu vystřídal propad. Před rokem se v prvním pololetí v metropoli prodalo 4330 bytů, letos 1540. Důvodem jsou hlavně rostoucí hypotéky, tvrdí firma. "Jsou takřka nedostupné. Dříve bývalo kupujících, kteří nový byt financují prostřednictvím hypotéky, kolem 50 procent, letos jejich podíl klesl až na 20 procent. Zbytek klientů tvoří ti, kteří si byt pořizují za vlastní peníze většinou jako ochranu před vysokou inflací," uvedl Korec.

Ani přes propad prodejů Korec neočekává výraznější zlevňování bytů. Přetrvávající zdražování stavebních prací a materiálu v řádu desítek procent podle něj ani žádný prostor pro výraznější slevy nedává. Žádný investor nebude chtít jít do ztráty, raději prodej dočasně pozastaví, řekl šéf Ekospolu.