Komatsu potřebu bagr

Ekologové chtějí zastavit stavbu rozhledny na Králickém Sněžníku

Králíky (Orlickoústecko ) 1. června (ČTK) - Pět ekologických organizací vyzvalo dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (oba ANO), aby zastavili financování výstavby rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku. Podle nich se při stavbě porušují podmínky stavebního povolení a smlouvy o udělení dotace, což má z následek vážné poškozování výjimečné přírody na vrcholu hory. Stanoviska ministerstev ČTK zjišťuje. Ekologové opakovaně našli na vrcholu stopy těžší techniky, materiál by přitom měl být přepravován s využitím helikoptéry, řekl ČTK předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

"Pokaždé najdeme erozní rýhy, vyjeté koleje, pásy, bagry, stále tam někdo jezdí čtyřkolkou. Vrtulník zřejmě ani nepoužívají Je to opravdu hrubé porušení vydaného povolení i smlouvy o udělení dotace," uvedl Bačík.

Ekologické organizace Společnost přátel Jeseníků, Česká společnost ornitologická, Malínské aleje, Hnutí DUHA Jeseníky a Český svaz ochránců přírody Šumperk upozornily na ničení přírody již vloni v září. Vrchol Králického Sněžníku s ekosystémem alpínského bezlesí je národní přírodní rezervace s nejvyšší mírou ochrany maloplošného území.

Podle fotodokumentace ekologů jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z Chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně hory. V rozporu s povolením i v rozporu s projektem byla vybudována provizorní komunikace na vrchol hory k opakovanému využití těžké techniky a zřejmě i k přepravě části materiálu. Stroje také ničí arkto-alpínskou tundru i v širším okolí mimo stavební prostor vymezený oplocením.

Na výstavbu rozhledny poskytlo část peněz i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady ve výši zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů. Investorem je polská obec Stronie Śląskie.

Ekologické organizace a senátor Petr Orel (za Zelené) loni v říjnu poslali Evropské komisi do Bruselu podnět k prošetření stavby rozhledny. "V prosinci nám napsali, že případy s menším rozpočtem musíme řešit na národní úrovni, tedy s ministerstvy. Obě napsala oficiální dopisy na polskou stranu, jak investorovi tak orgánu ochrany přírody. V únoru přišla z Polska odpověď, že provedli kontrolu a že všechno na místě je v pořádku a postupuje se v souladu s projektem," řekl Bačík.

V oblasti Králického Sněžníku se v posledních letech výrazně zvýšil turistický ruch. V Dolní Moravě vybudovala společnost Sněžník velký skiareál, jehož součástí je i Stezka v oblacích s roční návštěvností několika set tisíc lidí. "Paradoxně jedno z posledních nepoškozených míst v našich horách se nyní ničí výstavbou rozhledny, aby je pak zaplavily davy turistů. Rozhledna je přitom zcela zbytečná, protože vrchol hory je přirozeně bezlesý a poskytuje krásné výhledy. V blízkém okolí stojí už několik rozhleden a na vrcholu Větrov se dokonce staví přesná replika bývalé rozhledny na Králickém Sněžníku," uvedly ekologické organizace.

Původní vyhlídková věž na Králickém Sněžníku byla zbourána v roce 1973. Nyní se staví nová, vysoká asi 34 metrů. Konstrukce má být tvořena ve spodní části betonem s kamenným obložením, vršek věže bude z velké části prosklený.