Mercedes

EG.D staví v centru Českých Budějovic novou transformační stanici

České Budějovice (ČTK) - Energetická firma EG.D ze skupiny E.ON staví v centru Českých Budějovic novou transformační stanici. Náklady na stavbu, které má být dokončena v příštím roce, činí přibližně 300 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák.

"Nároky na distribuční síť se každým rokem zvyšují. Abychom obstáli před výzvami, které před nás staví energetická tranzice, aktuálně třeba připojování obrovského množství obnovitelných zdrojů, musíme síť nejen udržovat, ale také jí rozvíjet. To se neobejde bez nemalých investic a důkladného plánování," uvedl místopředseda představenstva společnosti EG.D Pavel Čada.

Projekt nové rozvodny se připravoval téměř osm let. Jeho výstavbou firma podle Šperňáka zajistí zvýšení spolehlivosti dodávky elektrické energie ke koncovým zákazníkům v centru města, kde je kromě domácností i řada podniků. Dodal, že stanice také pomůže snížit zatížení transformace v rozvodně v českobudějovické čtvrti Mladé, kde pak vznikne nezbytná rezerva pro další možný rozvoj i v této oblasti.

"Jedná se o stavebně i technologicky náročnou stavbu a bude prováděna v šesti etapách. Dotkne se ulic Ke Špačkům, Osiková, Fr. Halase, Křižíkova, Polní a U Elektrárny. Každá etapa bude vyžadovat dopravní opatření, která omezí průjezdnost v dané lokalitě včetně pohybu osob a cyklistů, ale omezení se budeme snažit ve spolupráci s dodavateli co nejvíce minimalizovat," řekl hlavní technik výstavby velmi vysokého napětí společnosti EG.D František Klimeš.