Cime 2 kvartál 2024

E15: Stát nabídne v aukci budovu Hanáckých kasáren v Olomouci

Olomouc 30. června (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídne v září prostřednictvím elektronické aukce k prodeji památkově chráněný areál Hanáckých kasáren v Olomouci. Minimální cena je stanovena na 262 milionů korun. Deníku E15 to řekla ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu. Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 je ale rozlehlá nemovitost v centru městě prázdná a její další využití pro státní úředníky by podle ministerstva obrany bylo mnohem nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

Elektronická aukce bude zahájena 1. září v 10:00, zájemci o Hanácká kasárna musí složit kauci 27 milionů korun. Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Tato varianta padla, podle odborníků by byla pro stát méně výhodná než prodej.

Návrh na prodej Hanáckých kasáren loni na podzim schválila vláda. Z podkladů pro vládu vyplývá, že prodej kasáren by mohl státu přinést zhruba čtvrt miliardy korun. Naopak rekonstrukce památkově chráněné budovy by podle odhadu stála zhruba 815 milionů Kč. Většina místností v Hanáckých kasárnách podle předkládací zprávy pro vládu není kvůli vysokým stropům a tvaru vhodná jako kancelářské prostory.

Případná stavba nového administrativního sídla v Olomouci přijde odhadem na 575 milionů. Měli by se do něj přestěhovat zaměstnanci státních organizací, které nyní sídlí v pronajatých prostorách či budovách státu, jejichž provoz je moc nákladný. V úvahu připadají například olomoucké pobočky Generálního ředitelství cel, Státní veterinární správy, Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj či České školní inspekce. Nová administrativní budova by mohla vzniknout na pozemku Generálního ředitelství cel nedaleko Polské ulice.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, který v ní chtěl vybudovat depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od tohoto záměru nakonec upustilo.