husqvarna

E15: Pozemek u stanice metra D Olbrachtova získala ruská firma

Praha 10. listopadu (ČTK) - Téměř hektarový pozemek u plánované stanice metra D Olbrachtova v Praze na Pankráci, určený pro výstavbu, přechází do rukou realitní společnosti Velska. Jde o developera s ruskou stopou, napsal dnes server E15 Premium. Pozemek vydražil v srpnu za 497 milionů korun, což byl rekord v tuzemských on-line dražbách. Vydražitel měl na zaplacení 90 dnů, proto je jméno nového majitele známé až nyní. Podle návrhu metropolitního plánu bude moci firma na pozemku postavit budovu až o 12 podlažích.

"Akvizice ještě probíhá a výsledky dražby zatím nejsou podány k zápisu do katastru nemovitostí," řekl serveru jednatel Velska Oleg Čeremisin. Bez dalšího komentáře dodal, že zveřejnit plány s nemovitostí se firma teprve chystá. Katastr nemovitostí však podle E15 ukazuje, že na nemovitosti už byla vyznačena plomba. Zpravidla předznamenává změnu majitele.

Pozemek je u křížení ulic Na Strži, Jeremenkova a Olbrachtova. Kromě dosavadních vlastníků se v katastru po zanesení plomby objevilo jméno společnosti Velska Asset Management ovládané společností Velska, píše server. Společnost v minulosti postavila poblíž metra Budějovická kancelářskou budovu Tetris a nedaleko Pražského povstání administrativní centrum Pankrác Prime, připomíná E15.

Jako majitelé firmy Velska jsou v obchodním rejstříku uvedené společnosti Nevezedek Limited a Carley Invest, píše E15. Nevezedek je jako takzvaná spící neboli neaktivní firma registrovaná v Británii. Carley Invest má registraci v Belize. Z veřejných databází nelze dohledat koncové vlastníky firem ovládajících společnost Velska, dodal server. Do roku 2016 byli jako podílníci Velska zapsáni Oleg Čeremisin a Igor Čeremisin pocházející z Moskvy. Ve stejném poměru, jakým si firmu dělili, je společnost aktuálně rozdělena mezi firmy Nevezedek a Carley Invest.

Parcela má 9356 metrů čtverečních. Na pozemku se nachází starší kancelářská budova, autoservis a parkoviště. Do budoucna se tam však počítá s novou výstavbou. Pozemek byl v srpnové aukci prodán za více než čtyřnásobek vyvolávací ceny. O pozemek u budoucího metra mělo zájem 16 kupců.

Trasa metra D se chystá řadu let, Praha ji už několikrát odložila. Stavba začne pravděpodobně na jaře 2021. V první fázi metro D spojí Pankrác a Písnici a následně povede na náměstí Míru.