Cime 2 kvartál 2024

Dvůr Králové začne projektovat přestavbu Mayerovy továrny na kulturní centrum

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) (ČTK) - Společnost Grimm Architekti ze Žďáru nad Sázavou začne pro město Dvůr Králové nad Labem projektovat přestavbu bývalé Mayerovy továrny na kulturní a zábavní centru. Společnost tím naváže na vítězství v architektonické soutěži na využití továrny, kterou město uspořádalo loni. Za zpracování všech stupňů projektové dokumentace a následný výkon autorského dozoru město architektům zaplatí 31,4 milionu korun včetně DPH. Projekt by měl být hotový v roce 2025. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.

Areál bývalé Mayerovy továrny v centru města o rozloze 5500 metrů čtverečních má několik objektů. Náklady na přestavbu radnice odhaduje na 350 milionů korun. "Přestože jsme na začátku příprav, intenzivně se již nyní zajímáme o možnosti financování stavby z cizích zdrojů, respektive z dotací, protože takto náročný projekt bychom sami nezvládli," uvedl starosta Jan Jarolím (ANO).

Architekti zpracují také projekt interiéru stavby, ovšem bez výstavních a interaktivních expozic zábavně naučného centra a zábavního parku. Zajistí také průzkumy, odborné posudky a měření. "V blízké době navštívíme také Národní památkový ústav, který bude k projektu vydávat doporučující stanovisko, abychom s tamními pracovníky konzultovali náš postup," uvedl architekt Rudolf Grimm.

Návrh ateliéru Grimm Architekti zachovává třípodlažní železobetonovou halu bývalé textilní továrny a k ní přiléhající dvoupodlažní vstupní objekt. Zachovává také vjezd a výjezd do areálu z náměstí Republiky a Tylovy ulice a vytváří tak jejich pěší propojení. Tím zachovává dopravní obslužnost sousedících objektů, které nejsou ve vlastnictví města.

Návrh obsahuje víceúčelový sál pro kulturu a vzdělávání s kapacitou 500 sedících diváků při umístění pódia v sále a s kapacitou 700 diváků, pokud bude pódium v prostoru zákulisí. "Dále obsahuje prostor pro zábavně naučné centrum o ploše 730 metrů čtverečních a prostor dětského zábavního parku o ploše 730 metrů čtverečních. Loutkové divadlo má navrženou kapacitu 80 sedících diváků. V podzemí by mělo být 88 parkovacích míst," uvedla radnice.

Mayerovu továrnu na náměstí Republiky koupilo město Dvůr Králové v roce 2017 za 9,4 milionu korun od dvorského družstva Vánoční ozdoby. Původně šlo o textilní továrnu, později v areálu byla tržnice, sídlila v něm i firma Strojtex. Objekty továrny leží v městské památkové zóně.