Komatsu potřebu bagr

Dvůr Králové koupí za 39 mil.Kč areál bývalé textilky Tiba o rozloze 3,4 hektaru

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) 25. března (ČTK) - Město Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku koupí od společnosti Slezan Holding pozemky a nemovitosti v areálu bývalého závodu textilky Tiba Zálabí. Za areál s 3,4 hektary, jehož součástí jsou volné plochy i průmyslové objekty, město zaplatí 38,5 milionu korun. Využít by jej mohlo pro výstavbu sportovišť či bydlení, uvedl dnes starosta Jan Jarolím (ANO).

Areál v Zálabí leží nedaleko centra šestnáctitisícového Dvora Králové. Firma Slezan Holding jej koupila v roce 2007 v konkurzu na Tibu. V letech 2015 a 2016 firma hlavní tovární budovy zdemolovala. Areál z jedné strany sousedí s hypermarketem Tesco a z druhé strany s areálem supermarketů.

Město koupí získá i příjezdovou komunikaci do areálu z Benešova nábřeží a také převezme nájemní kontrakty v areálu, jejichž celkový roční výnos činí přes 1,2 milionu korun.

Zároveň město bezúplatně získá tovární komín, který je kulturní památkou. Komín z roku 1941 má 83 metrů a je zajímavý tím, že jeho součástí je vodojem. "Samozřejmě, že jeho nezbytná údržba bude v budoucnu stát peníze, nicméně nabídka na prodej pozemků byla pouze včetně komínu," uvedl starosta.

Původně cena za pozemky podle něj činila téměř 45 milionů korun, když vycházela ze znaleckých posudků z roku 2015. "Na základě dalších jednání se zástupci společnosti byla snížena na necelých 40 milionů korun. Nakonec jsme obdrželi ještě upravenou nabídku, kde byla zhruba o 1200 metrů čtverečních ponížena výměra nabízených pozemků. Tím došlo i k ponížení konečné kupní ceny," uvedl Jarolím k transakci.

Kupní cenu město uhradí ve třech splátkách. Poslední splátku zaplatí do dvou let od převodu vlastnického práva v katastru nemovitostí. Znění kupní smlouvy by měli zastupitelé projednat na červnovém zasedání.

Textilka Tiba Dvůr Králové byla svého času největším českým výrobcem potištěných tkanin. Vedle Dvora Králové měla závody v České Skalici, Smidarech, Mostku a Berouně a zaměstnávala přes 3000 lidí. V novém tisíciletí však Tiba neustála dovoz levného textilu z Asie a v únoru 2007 zkrachovala.