husqvarna

Dvě pětiny vozovek v Olomouci vyžadují údržbu nebo opravu

Olomouc 7. srpna (ČTK) - Více než dvě pětiny vozovek v Olomouci jsou ve špatném stavu a vyžadují v nejbližší době provedení údržby nebo opravy. Odborníci vypočítali, že do údržby vozovek ve městě by radnice měla ročně investovat zhruba stovku milionů korun. Vyplývá to z analýzy stavu silnic, kterou si město nechalo zpracovat. Radnice ale může na údržbu vozovek, jejichž celková délka činí 242 kilometrů, uvolnit ze svého rozpočtu jen zhruba 20 procent doporučené částky. Podle vedení města by mohla jeho finanční situaci zlepšit změna rozpočtového určení daní.

"Tato analýza přesně ilustruje, jak složité je starat se o veřejný majetek a hospodařit s veřejnými penězi. Černé na bílém jsme dostali doporučení, co bychom měli dělat, aby se stav olomouckých silnic nejen zlepšoval, ale hlavně aby se dále nezhoršoval. Jenže navržená částka, ke které se navíc musí připočítat náklady na projekční práce i údržbu nebo rekonstrukci souvisejících komunikací, absolutně neodpovídá našim možnostem v rámci rozpočtu," sdělil ČTK primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Příjmy města jsou podle něj velmi omezené a radnice musí výdaje plánovat obezřetně a vyváženě. Například v letošním rozpočtu se na údržbu konstrukčních vrstev vozovek podařilo vyčlenit zhruba 20 procent doporučené částky. Major upozornil, že analýza zohledňuje pouze náklady na údržbu a opravy vozovek místních komunikací a nejsou do ní zahrnuty náklady na údržbu a opravy chodníků, mostů a ostatních objektů a ani následné náklady na diagnostické průzkumy a projekční práce.

"Toto je téma, ze kterého mám opravdu dlouhodobě vrásky na čele. Obdobné analýzy jsme si nechali udělat ve školách, máme je zpracované i pro vodovody a kanalizace a tam všude nám peníze chybí. Zároveň jsme si ale vědomi toho, že město se musí dále rozvíjet, je třeba budovat novou infrastrukturu, přebíráme do majetku infrastrukturu z developerské výstavby. A při tom všem víme, že nám chybí finance i na to, abychom i ten stávající majetek dostatečně udržovali," upozornil primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Jediným řešením je podle něj změna rozpočtového určení daní pro města velikosti Olomouce, od kterých se očekává, že budou financovat mnohem víc než běžná malá obec. "V dlouhodobém investičním plánu máme připravené projekty za 17 miliard, které Olomoučané chtějí, aby se realizovaly, ale prostředky na ně zkrátka chybí," dodal primátor.