Komatsu potřebu bagr

Dva projekty za 88 mil. Kč v Karlovarském kraji získají dotaci z tzv. ekomiliard

Karlovy Vary 7. listopadu (ČTK) - Další dva projekty v Karlovarském kraji získají peníze z takzvaných ekomiliard, které jsou určeny na zahlazení následků důlní těžby. Jde o projekt využití lokality Jižní lom v Sokolově a o revitalizaci území v okolí nádrží Velká a Malá Anna v Novém Sedle. Peníze schválila meziresortní komise na řešení ekologických škod jmenovaná vládou. Na oba investiční záměry půjde 88,5 milionu korun, informoval ČTK člen komise a náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí, zemědělství a energetiku Karel Jakobec.

V Jižním Lomu je v plánu příprava dopravní a technické infrastruktury pro budoucí výstavbu rodinných domů. Předpokládané náklady projektu činí 86 milionů korun. Záměr reaguje na skutečnost, že kvůli těžbě hnědého uhlí zaniklo v okolí města Sokolova několik sídel, namísto kterých se nyní připravuje nová výstavba. Ve dvou etapách by mělo vzniknout okolo 56 parcel. Komise zatím podle náměstka schválila žádost o úhradu nákladů na první etapu projektu s celkovým počtem 36 parcel o výměře zhruba 1000 metrů čtverečních.

Projekt počítá s vybudováním příjezdové komunikace s parkovacími místy a inženýrskými sítěmi k budoucím stavebním parcelám. Vybuduje se vodovod, splašková a dešťová kanalizace, plynovod a veřejné osvětlení. V plánu jsou i sadové úpravy s výstavbou sportovních nebo rekreačních ploch, jako je multifunkční nebo dětské hřiště.

Cílem druhého projektu v Novém Sedle je vybudovat parkovací místa pro návštěvníky, kteří přijíždějí k oblíbeným vodním nádržím. V plánu je i nová zeleň. Stavební práce za 2,5 milionu korun by mohly začít koncem příštího roku.

Karlovarský kraj už získal z programu odstranění ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností zhruba 1,4 miliardy korun. Peníze byly vyčleněny pro Karlovarský a Ústecký kraj. Nyní se z těchto peněz dokončuje stavba Krejcarové lávky za 60 milionů korun v Sokolově. Ekomiliardy už v minulosti podpořily i větší projekty, například stavbu západního obchvatu Sokolova za 175 milionů korun nebo stavbu silnice ze Sokolova na Královské Poříčí za 140 milionů korun.