Komatsu potřebu bagr

Dusíkovo divadlo v Čáslavi se po rekonstrukci sálu opět otevřelo veřejnosti

Čáslav (Kutnohorsko) 11. března (ČTK) - Dusíkovo divadlo v Čáslavi na Kutnohorsku se po rozsáhlé rekonstrukci historického sálu opět otevřelo veřejnosti. Vernisáží Má vlast malíře Jakuba Špaňhela začaly dnes v podvečer oslavy znovuotevření divadla, připraven je také slavnostní koncert. Série akcí pokračuje do 22. března, na programu jsou představení souboru Cirk La Putyka nebo romantická komedie Na Zlatém jezeře v podání Simony Stašové a Ladislava Freje. Plánováno je i setkání s architekty a restaurátory, kteří se na rekonstrukci podíleli, řekla ČTK ředitelka divadla Lada Bartošová.

Generální rekonstrukce divadelního sálu, který má kapacitu 385 míst, začala loni v létě a trvala do letošního února. Náklady přesáhly 12 milionů korun. Řemeslníci opravili štuky a podlahy, zrenovovali sedačky, kompletně nová je jevištní technologie.

Špaňhelovu výstavu Má vlast Dusíkovo divadlo připravilo ve spolupráci s Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře. Špaňhel na ní představuje hned několik malířských cyklů, které vznikaly během posledních deseti let. Součástí expozice jsou i díla úzce spjatá s čáslavským kulturním prostředím, pojícím tématem je vztah k rodné zemi.

"Oslavy znovuotevření divadla pokračují sérií přednášek, na kterých se návštěvníci mohou dozvědět o restaurování historického sálu, užít si komentovanou prohlídku divadla s restaurátory a dozvědět se zajímavosti z historie na přednášce o čáslavské rodačce, avantgardní herečce a režisérce Lole Skrbkové," dodala Bartošová.

Divadlo při rekonstrukci sálu zachovalo svůj program na nové scéně, kde se konaly hlavně přednášky a představení pro děti. Kromě toho má historickou malou scénu, kterou většinou využívají ochotníci, a provozuje i kino.

Divadlo, jež nese jméno čáslavského rodáka, skladatele a klavíristy Jana Ladislava Dusíka (1760 až 1812), je jedním z nejstarších kamenných divadel v Čechách. Stavba byla zahájena v červnu 1867, budova se slavnostně otevřela 28. února 1869. Od té doby prodělala řadu stavebních úprav a přestaveb. Od roku 1924 byla nynější rekonstrukce tou nejrozsáhlejší.