Cime 2 kvartál 2024

Důležitou křižovatku na olomouckém sídlišti zprovozní na konci května

Olomouc 18. března (ČTK) - Na sídlišti Nové Sady v Olomouci na konci května zprovozní frekventovanou křižovatku ulic Schweitzerova, Zikova a Jeremiášova, její rekonstrukci stavbaři zahájili na začátku letošního roku. ČTK to sdělil mluvčí radnice Michal Folta. Rekonstrukce křižovatky na Nových Sadech souvisí se stavbou nové části tramvajové trati, která vede dál do nitra tohoto lidnatého sídliště.

"Tato důležitá křižovatka by měla být za dva a půl měsíce kompletně přebudována a znovu otevřena 30. května," uvedl Folta. Křižovatka byla kvůli rekonstrukci uzavřena 10. ledna, řidiči od té doby musí jezdit po okolních ulicích, což v této části města komplikuje automobilovou i veřejnou dopravu. Dopravní podnik města Olomouce musel změnit trasu několika autobusových linek městské hromadné dopravy.

Stavbaři už v křižovatce ulic Schweitzerova, Zikova a Jeremiášova provedli náročné přeložky všech inženýrských sítí. "Poté stavební firma zahájila výkopy a sanace podkladů, výstavbu tramvajové trati přes křižovatku a také výstavbu křižovatky rozšířením do nového tvaru. Souběžně probíhá výstavba nové tramvajové trati v úseku ulice Zikova před supermarketem Penny," uvedl Folta.

Stavba nového úseku tramvajové trati z centra Olomouce na sídliště Nové Sady začala loni v březnu a skončit má letos na podzim. Nová část trati měří 1200 metrů, bude mít tři zastávky a dovede tramvaje přes Zikovu do Schweitzerovy ulice. Celkové náklady na stavbu této části tramvajové trati činí 469 milionů korun včetně DPH.

Stavba tramvajové trati výrazně ovlivnila život na sídlišti, jelikož byly uzavřeny důležité silnice. "Stavbu v těchto týdnech provázejí rychlé změny. Od 4. dubna bude otevřeno nové provizorní stání pro osobní vozidla rezidentů sídliště v úseku mezi ulicemi Rožňavská a Schweitzerova. Ihned po tomto datu bude současné parkoviště před Albertem dočasně zrušeno, protože se na jeho místo přesune výstavba tramvajové trati včetně rozšíření komunikace a budování podélných stání," upozornil Folta.

Po dobu výstavby tramvajové trati bude v tomto úseku vymezen jednosměrný jízdní pruh ve směru z ulice Werichova na parkoviště u supermarketu Albert, odkud bude možná doprava dále do města.