Komatsu potřebu bagr

Družstevní bydlení v Brně by se mohlo rozšířit i na chátrající domy po opravě

Brno (ČTK) - Brno prověřuje možnost, zda by mohlo do projektu družstevního bydlení zapojit také zchátralé domy, které by podléhaly rekonstrukci. Novinářům to dnes řekla primátorčina náměstkyně Karin Podivinská (ANO). Pilotním projektem bude prázdný zdevastovaný dům v Mostecké ulici, u něhož se odhadované náklady na rekonstrukci pohybují kolem 43 milionů korun. Zatím družstevní bydlení v Brně spočívá ve stavbě nových bytů ve více lokalitách a postupným nabytím ze strany družstevníků po úhradě nákladů. Forma rekonstrukce domů by podle Podivinské mohla být rychlejší než stavba nových bytů.

Dům v Mostecké je ve velmi špatném technickém stavu. Nyní je tam 14 bytů a šest nebytových prostor. Rekonstrukcí, celkovou přestavbou a nástavbou by mělo vzniknout nejméně 20 bytů. Práce by hradili právě družstevníci, kteří by také museli městu zaplatit další miliony za dům jako takový. Odhadovanou cenu nemovitosti ale město zatím neuvedlo. Byty by pak časem po úhradě rekonstrukce a ceny objektu přešly na družstevníky.

Zapojení zchátralých domů k rekonstrukci do projektu družstevního bydlení je podle Podivinské další možností, která má za cíl zajistit bydlení mladým lidem. Podle náměstkyně je rozpracováno několik projektů družstevního bydlení se stavbou na zelené louce, ale město je závislé na různých úředních vyjádřeních. "Proto chceme vyzkoušet pilotní projekt s bytovými domy ve špatném technickém stavu. Myslíme si, že by se neměly prodávat přímo developerům nebo cizím vlastníkům, ale měly by si je pořídit rodiny, které tady budou trvale bydlet," uvedla Podivinská.

Úvodní projekt rekonstrukce domu v Mostecké ulici tak bude podle náměstkyně sloužit k tomu, aby odhalil všechny možné nesnáze, které se mohou objevit. "V České republice s tím nikde zkušenost není. Přitom my máme více neobydlených domů ve špatném stavu. Pokud proto zjistíme, že tato cesta jde, můžeme tak postupovat u jiných domů," uvedla Podivinská. Zda je cesta schůdná, by chtěla vědět v řádu několika měsíců.

Cílem družstevního bydlení je umožnit získat byt lidem, kteří kvůli vysokým cenám nedosáhnou na klasickou hypotéku, ale mají příjem na splácení. Systém spočívá v tom, že město, případně jeho firmy a družstevníci založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu nového domu nebo případnou rekonstrukci. Po splacení peněz pak přejdou byty na lidi. Městu už se přihlásily stovky zájemců o družstevní bydlení s výstavbou nového bydlení. Musejí splnit podmínky jako například maximální věk nebo příjem. Nové družstevní byty by měly vzniknout například na Kamenném vrchu, v Přízřenicích nebo na Rumišti. Stavba v první lokalitě Francouzská by mohla začít letos. V případě, že se zapojení zchátralých domů ukáže jako další možnost, mohli by se o byty hlásit jak noví zájemci, tak i ti, kteří už jsou v seznamech pro nové družstevní byty.