Dřevěné stavby budou podle podle průzkumu v dohledné době stále minoritní
Praha (ČTK) - V Česku začínají vznikat vedle rodinných domů i první bytové domy stavěné převážně ze dřeva, ale podle stavebních společností budou dřevostavby oproti klasickým stavbám v dohledné době stále minoritním trhem. Jejich většímu rozšíření brání především nízké povědomí o kvalitě. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví za první čtvrtletí letošního roku zpracované analytickou společností CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
Dřevostavbám se podle průzkumu plně nebo zčásti v Česku věnuje 12 procent stavebních firem. Oslovení ředitelé stavebních firem se neshodli, je-li výhodou dřevostaveb nižší pořizovací cena oproti stavbám klasickým. Téměř dvě třetiny dotázaných tvrdí, že je stejná jako u staveb zděných. Shodně 17 procent z nich uvádí, že je cena nižší i dražší. "To souvisí s růstem cen řeziva z roku 2021, kdy došlo ke skokovému zdražení až o 50 procent, ačkoli v současnosti se cena stavebního řeziva stabilizuje," řekl Michal Vacek, výkonný ředitel CEEC Research.
Lidé mají podle 56 procent stavebních společností také nízké povědomí o kvalitě dřevostaveb. Dalšími faktory bránícími jejich rozšíření je podle průzkumu z 22 procent momentální nedostatek kvalitního materiálu na trhu. Podle některých dotázaných stavebních společností je také problém v kvalitě v technologií (17 procent), ke kterým je navíc potřeba specifická odbornost.
Ukázat potenciál dřevostaveb se snaží Nadace dřevo pro život i za pomoci ankety Dřevěná stavba roku. Mezi dvanáctkou vítězů (z 82 přihlášených) letošního 13. ročníku byly například z realizací administrativní budova Kloboucké lesní či návrh pasivní základní školy.
"Svět řeší proměny klimatu a je důležité, aby každý věděl, jak může přispět k jejich zpomalení. Jednou z klíčových oblastí je využívání obnovitelných surovin, a tou je i dřevo, pro jehož využívání má největší potenciál stavitelství. Bydlení ve dřevě je nádherné, ekologické a navíc je dokázáno, že má pozitivní vliv na psychiku," řekl Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.
Masivnímu rozšíření dřevostaveb v Česku brání ale i stavební předpisy a protipožární normy. Pro konstrukce s využitím dřeva v tuzemsku platí, že limitem požární výšky je 12 metrů. Čtyřpatrové domy se tak staví například na pomezí Stodůlek a Řeporyjí a příští rok se začne v Radlicích. Ve světě se ale staví ze dřeva běžně vyšší stavby, v Německu mají až 12 pater a v Norsku dokonce 18 pater.
Ministerstvo průmyslu a obchodu podle slov Eduarda Muřického, zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství, podporuje aktualizaci legislativy. Na odstranění překážek pro vyšší využití dřeva při stavbě domů spolupracuje například s univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT či s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským i s Českou agenturou pro standardizaci.
Podle Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) loni 101 firem sdružených v asociaci vybudovalo 868 dřevostaveb, nejčastěji bungalovy a jednopatrové domy. Na průměrný dřevěný dům je třeba 25 metrů krychlových dřeva, což je podle ředitelky asociace Lenky Trandové 12 až 13 stromů. Dodala, že stromů je v Česku dostatek a loni bylo více přírůstků než vytěženého dřeva.