Komatsu potřebu bagr

DPP získal povolení pro elektrifikaci autobusové linky 119 na letiště

Praha 28. ledna (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné společné povolení pro elektrifikaci autobusové linky číslo 119 z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla. Ve výběrovém řízení bude nyní hledat stavební firmu. Stavba trolejí by měla začít na přelomu letošního a příštího roku. Náklady jsou předběžně odhadovány na 300 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Podnik v nyní připravuje elektrifikaci i dalších autobusových linek.

"Nyní je potřeba dokončit majetkoprávní vypořádání stavby a vyhlásit veřejnou zakázku na jejího zhotovitele. Pevně věřím, že budeme moct stavbu zahájit na konci letošního, nebo zkraje příštího roku. Samotná stavba celé infrastruktury by měla trvat zhruba deset až 12 měsíců," uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.

DPP postaví téměř 12 kilometrů trolejového vedení a čtyři nové měnírny, kdy dvě budou na konečných zastávkách, třetí bude sloužit pro trolejbus i tramvaje na Dědinu a poslední pak bude v garážích Řepy. Trolejové vedení bude na polovině trasy, zbytek pojedou trolejbusy na baterii. DPP nyní dokončuje veřejnou zakázku na nákup 20 velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů. Po dokončení stavby se linka 119 změní na trolejbusovou linku 59.

DPP zahájil letos v polovině ledna provoz prvního elektrobusu Škoda E'City 36 BB, který vyjel ze zastávky Želivského na lince 213. Vůz s alternativním pohonem průběžně obsluhuje také linku číslo 154 a 124. Dalších 13 vozů by mělo vyjet na konci února.

Na začátku ledna začala stavba trolejbusové trati z Palmovky přes Prosek a Letňany do Čakovic. Stavba by měla trvat asi deset měsíců. Po nové trati bude jezdit trolejbusová linka číslo 58, která nahradí autobusovou linku 140. Provoz na lince bude zajišťovat 15 nových bateriových kloubových trolejbusů, které dopravní podnik nakoupí od společnosti SOR Libchavy.