Komatsu potřebu bagr

DPP podepsal se stavebními firmami smlouvu na průzkum k metru D

 

Praha 27. května (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) dnes podepsal se stavebními společnostmi Hochtief CZ, Metrostav a Strabag smlouvy na provedení geologického průzkumu nutného pro stavbu trasy metra D. Podnik zároveň podepsal smlouvu s obchodním sdružením GTM Trasy I.D metra na geologický monitoring a pasportizaci metra D. ČTK to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Geologický průzkum vyjde na asi 1,58 miliardy a začne v červnu na čtyřech místech na Pankráci.

"V návaznosti na podepsání smluv dnes DPP zhotovitelům předal také výzvy k převzetí stavenišť. Přípravné práce, jako je oplocování, odstraňování zeleně či návoz stavebních strojů na jednotlivých lokalitách očekáváme zhruba týden před zahájením geologického průzkumu, který je naplánován na 19. června 2019," uvedla Řehková.

Zahájení průzkumu odsouhlasili minulý týden v pondělí pražští radní, kteří schválili rovněž samotnou výstavbu metra D. Financování průzkumu odsouhlasili ve čtvrtek po mnohahodinové diskusi zastupitelé.

Praha vynaloží letos na průzkum trasy D 445 milionů korun. Největší částku vydá příští rok, a to 765 milionů. V roce 2021 to bude 348 milionů a v následujících dvou letech pak 14 a devět milionů. Letos půjdou peníze jen na provedení průzkumu. V letech 2020 a 2021 město bude platit průzkum a údržbu štol a v posledních dvou letech už pouze údržbu.

Vedení Prahy a DPP stále řeší problém s chybějícími pozemky nutnými pro stavbu. V současné době jednají například s majiteli pozemků v Krči. S nimi již byla podepsána tzv. iniciální dohoda týkající se pozemků u Nádraží Krč. Problémy má město kolem budoucích stanic Libuše, Písnice a Depo Písnice, kde jej čekají pravděpodobně rozsáhlejší směny pozemků.

V první fázi vznikne trasa mezi Pankrácí, Novými Dvory a pokračovat bude do Depa Písnice, budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. Náklady se odhadují na 57 miliard korun. V budoucnu má vzniknout úsek z Pankráce na náměstí Míru. Investorem stavby bude DPP.