husqvarna

DPP má stavební povolení pro stavbu nové vozovny v Hloubětíně

Praha 14. května (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné stavební povolení pro stavbu nové vozovny v Hloubětíně. Podnik rovněž hledá v tendru dodavatele první části stavby. Na dotaz ČTK to dnes řekl technický ředitel DPP Jan Šurovský. Náklady na výstavbu nové vozovny, energetického centra a dalších budov jsou odhadovány na 1,8 miliardy korun. Hloubětínská vozovna z roku 1951 byla ve velmi špatném stavu, podnik ji proto musel nechat loni v srpnu odstřelit. DPP je největší městskou firmou a provozuje tramvaje, metro, autobusy a lanovku.

Stavební povolení platí na celý areál. "Což je zásadní milník. Zároveň probíhá výběrové řízení na první etapu, takzvané energocentrum. Postupně se připravuje výběrové řízení pro tu samotnou vozovnu," řekl Šurovský.

Pokud vše bude bez problémů, stavba samotné vozovny by podle Šurovského mohla začít v příštím roce. "Tu první etapu (energocentrum) bychom začali realizovat ještě letos," řekl Šurovský.

Oproti původní hale bude jedna část té nové sloužit pouze k odstavení tramvají. Nebude tedy vytápěna, ale pouze tzv. temperována. Rovněž tam nebudou kanály pod tramvajemi ani lávky, odkud by zaměstnanci DPP opravovali tramvaje. Nebude se v ní ani celonočně svítit. Vedle toho bude mít menší část, která bude sloužit k údržbě. Novinkou budou visuté lávky, z nichž se bude dělat údržba vozů. Nové tramvaje mají totiž takzvanou výzbroj na střeše, zatímco ty staré pod podlahou.

Kromě haly vozovny budou zmodernizovány další objekty, v nichž sídlí například pracoviště, která mají na starosti údržbu kolejových tratí. Zaměstnanci budou mít nové lepší zázemí a postaví se pro ně dvě nové budovy. Vznikne parkoviště a vysazena bude nová zeleň.

DPP využívá sedm vozoven, a to Hloubětín, Kobylisy, Motol, Pankrác, Strašnice, Vokovice a Žižkov. Podnik má ve vozovém parku přes 900 tramvají, část z nich tvoří modifikace typu T3. V uplynulých letech firma kupovala nízkopodlažní vozy 15T Forcity. Náklady na provoz tramvají se v Praze ročně pohybují přes tři miliardy korun.