Cime 2 kvartál 2024

Dotace na úsporné bydlení zvýšily meziročně poptávku po řemeslnících o 143 pct

Praha (ČTK) - Aktuální etapa dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) letos zvedla meziročně poptávku po řemeslnících o 143 procent. Skokový nárůst byl patrný už v minulém roce a jedná se tak o pokračování nastupujícího trendu, vyplývá z dat poptávkového serveru ePoptávka.cz, které má ČTK k dispozici. Podle něj čísla potvrzují velký zájem a snahu českých domácností o úspornější bydlení.

Nové podmínky NZÚ, které jsou dostupné na webu, začaly platit od letošního září. Kromě jiného zjednodušily administrativu a navíc zpřístupnily dotace pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů.

"V souvislosti s dotací Nová zelená úsporám zaznamenáváme razantní nárůst poptávky po řemeslnících. Skokové navýšení poptávky zaznamenáváme v roce 2022, kdy byla v meziročním porovnání o 134 procent vyšší, a zájem neustále narůstá. V roce 2023 je poptávka vyšší o 143 procent oproti roku 2022 a ve srovnání s rokem 2021 je tento nárůst dokonce o 470 procent," řekl ředitel společnosti ePoptávka.cz Otto Kočí.

Server ePoptávka.cz zároveň předpokládá, že se množství poptávek po řemeslnících bude dále zvyšovat. Podle něj by to nicméně mohlo v některých případech vést k tomu, že bude s ohledem na počty řemeslníků problém realizaci zajistit tak, aby se uskutečnila podle pravidel do dvou let od schválení žádosti.

"Obecně pak můžeme říci, že i bez ohledu na dotace sledujeme v rámci portálu ePoptávka.cz veliký zájem ze strany zákazníků o realizaci úsporných opatření, ať už se jedná o zateplení nebo třeba renovaci střech," dodal Kočí.

Program Nová zelená úsporám byl zahájen v roce 2014 a nyní začíná jeho další etapa. Zájemci mohou žádat o příspěvky na řešení snižující energetickou náročnost budov a zvýšení jejich šetrnost k životnímu prostředí. Podporovány jsou fotovoltaické systémy, zateplení fasády či střechy, výměna oken a dveří, využití dešťové a odpadní vody, výměna neekologických kotlů, ale třeba i stanice na dobíjení elektromobilů.

Součástí změn je také nová dotace s názvem "Oprav dům po babičce", která cílí primárně na mladé rodiny a je zaměřena na kompletní renovaci starých domů. Lze získat dotaci až milion korun.

Server ePoptávka.cz je poptávkový systém v České republice, který využívá 275.440 dodavatelů ze různých oborů podnikání. Podle společnosti měsíčně zpracuje přes 11.000 poptávek ve finančním objemu více než sedm miliard korun. Zahrnuje poptávky napříč odvětvími, od drobných řemeslných prací, přes rekonstrukce až po veřejné zakázky.