Cime 2 kvartál 2024

Dotace na obnovu území budou dostávat zelené stavby nahrazující původní výstavbu

Praha 1. listopadu (ČTK) - Státní fond podpory investic (SFPI) bude v programu na obnovu brownfieldů nově poskytovat dotace jen na projekty, které alespoň z 80 procent nahradí dříve zastavěnou plochu a přesáhnou ji maximálně z pěti procent. Zároveň nové stavby musí mít alespoň o 20 procent nižší spotřebu neobnovitelné energie než zcela energeticky nehospodárné stavby a na místě výstavby se nesmí vyskytovat ekologicky významná zeleň. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání.

V připomínkovém řízení se proti návrhu vymezila Hospodářská komora. Podle ní změna jenom více zkomplikuje možnost žádat o podporu. "Z předkládací zprávy vyplývá, že nařízení přijaté v lednu 2023 se ukázalo za šest měsíců v praxi jako nefunkční z důvodu příliš přísných požadavků na podporované revitalizační stavby. Obáváme se, že přidáním další kumulativní podmínky a navrženou úpravou textu se tuto překážku nepodaří odstranit," uvedla Hospodářská komora.

SFPI bude příští rok hospodařit s rozpočtem 4,25 miliardy korun. Peníze budou sloužit na podpory bydlení, revitalizace a regenerace území.

Výdaje ze státního rozpočtu na dotační programy MMR v příštím roce klesnou o 1,27 miliardy korun. Největší úsporu 800 milionů korun zaznamená program na podporu rozvoje regionů. O 200 milionů se sníží také podpora dostupného bydlení a o 150 milionů podpora spojená s propagací cestovního ruchu v regionech.

MMR bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 15,1 miliardy korun, což je o sedm miliard korun méně než letos. Úřad bude podle svých dřívějších vyjádření usilovat o doplnění národních dotací z evropských zdrojů.