husqvarna

Dostupné bydlení ČS plánuje postavit 3000 nájemních bytů za asi 10 miliard korun

Praha (ČTK) - Společnost Dostupné bydlení České spořitelny chce do roku 2030 postavit až 3000 dostupných bytů s nižším nájemným určeným potřebným profesím, třeba lékařům, učitelům či záchranářům. Dceřiná firma jedné z největších tuzemských bank odhaduje investici na asi deset miliard korun. O přidělování bytů mají rozhodovat instituce veřejné správy a místní samosprávy. Zástupci společnosti o tom informovali na dnešní tiskové konferenci.

První projekt za více než miliardu korun už se staví na Proseku v Praze 9, kde Dostupné bydlení koupilo projekt developerské společnosti Finep, která stavbu realizuje. Celkem se staví 254 bytů, přičemž 90 procent tvoří malé jednotky o dispozicích 1+kk a 2+kk od velikosti 27 metrů čtverečních. Měsíční nájem má začínat od 10.000 korun, hotovo má být začátkem roku 2025.

"Projekt je financován kapitálem našeho akcionáře a v budoucnosti počítáme i s dluhovým financování, tedy s úvěry," uvedl ředitel společnosti Dostupné bydlení Marek Blaha. Podle něj má být do roku 2026 postaveno 1000 dostupných bytů a letos firma představí další projekty, třeba na Praze 11 či na Vysočině. V regionech se mimo jiné počítá i s dřevostavbami.

Vlastníkem bytů bude společnosti Dostupné bydlení ČS, provozovat je má správcovská firma a smlouvy mají být pětileté. Nájemné má být asi o 20 procent nižší oproti tržnímu standardu a do 40 procent čistého příjmu žadatele. Spořitelna se v založení takové firmy inspirovala v Rakousku u mateřské Erste Bank, která takto od roku 1957 poskytuje nájmy ve 14.000 bytech.

Na Proseku by mezi prvními měl najít ubytování zdravotnický personál motolské nemocnice v Praze, což vychází z uzavřeného memoranda s vedením nemocnice. Další nájemce budou vybírat třeba městské části, v tomto případě Praha 9. "Dostupné bydlení zaplňuje mezeru na trhu a pokud se osvědčí a podaří, tak pro klíčové profese, které v Praze chybí, to bude zajímavé a nám pomůže třeba sehnat učitele," řekl starosta městské části Tomáš Portlík (ODS).

Blaha z Dostupného bydlení řekl, že se jedná o dlouhodobou investici s návratností 40 let. "Cílem je maximalizovat benefit v úspoře nájemného," uvedl. Dodal, že takto se dají postavit nižší tisíce bytů a k masivnější výstavbě dostupného bydlení je třeba systémové řešení státu.

Podle Blahy je Česká bankovní asociace ve spolupráci s Evropskou investiční bankou partnerem vlády při tvorbě legislativy pro dostupné bydlení. Podotkl, že systém již funguje ve vyspělých zemích Evropské unie, například v Německu, Nizozemsku, Rakousku nebo Finsku.