Komatsu potřebu bagr

Dostavba operačního střediska Malovanka bude Prahu stát 629,5 milionu korun

Praha 20. prosince (ČTK) - Dostavba multifunkčního operačního střediska Malovanka v Praze 6 bude hlavní město stát zhruba 629,5 milionu korun. Stavbu dokončí sdružení Společnost VCES-Metrostav DIZ pro Malovanku. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Středisko vznikalo jakou součást tunelového komplexu Blanka a v budoucnu tam bude přestěhováno dopravní řídicí středisko, které sídlí v ulici Na Bojišti. Vítězné konsorcium tvoří firmy VCES a Metrostav DIZ.

Středisko bude integrovaným centrem řízení dopravy a komunikací a tunelů. Od fungování centra si město slibuje zvýšení plynulosti a bezpečnosti všech druhů dopravy. Rovněž bude zastřešovat všechny složky, které se podílejí na řízení dopravy za běžného provozu i mimořádných situacích.

Budova stojí severně od Bělohorské ulice mezi hotelem Pyramida a ulicí Na Malovance. Jedná se o železobetonový monolitický sloupový skelet rozdělený na dvě části. V části A jsou sály ústředen Technické správy komunikací (TSK), středisko odboru krizového řízení magistrátu a administrativní a sociální prostory. "V části B bude podzemní parkoviště a technologie dieselagregátu. Plášť objektu bude řešený jako hliníkový prosklený systém se zateplenou železobetonovou konstrukcí," píše se v dokumentu.

Součástí stavby bude rovněž prostor pro infrastrukturu magistrátního datového centra. To vytvoří společně s centrem na Chodově novou dvojici hlavních datových center ve vlastnictví města. Propojení obou dvojic umožní v roce 2024 ukončit provoz centra v Kongresovém centru Praha.

Kdy přesně dostavba začne, není jasné. Podle návrhu smlouvy mezi městem a vítězem tendru, je vybraná forma povinna dodat do 30 dnů od nabytí účinnosti smlouvy harmonogram dostavby.

Tunelový komplex Blanka se začal stavět v roce 2007. Jeho stavbu provázela řada problémů včetně tří propadů půdy. Ve zkušebním režimu zahájil provoz 19. září 2015 a zkolaudován byl až v roce 2019. Tvoří jej tři tunely, kterými denně projedou desítky tisíc vozidel.