Cime 2 kvartál 2024

Dostálová:Na obnovu bydlení po tornádu evidujeme dotační smlouvy za 339,6 mil.Kč

Praha 26. srpna (ČTK) - Státní fond podpory investic (SFPI) podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) v programu Živel eviduje 242 smluv za 339,6 milionu korun na obnovu bydlení poškozeného tornádem. Mobilní týmy úředníků s lidmi smlouvy tento týden podepisují v zasažených obcích. Dostálová to dnes uvedla na twitteru.

Příjem žádostí do programu Živel začal 2. července. Lidé mohou jeho prostřednictvím získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru na obnovu bydlení. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.

"Jen během včerejška (středy) podepsali v Moravské Nové Vsi pracovníci mobilního týmu SFPI 93 dotačních smluv za 138 milionů korun. Dnes pokračují v Lužici, zítra (v pátek) v Hruškách," napsala na twitteru Dostálová.

Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které na začátku srpna uvedlo, že lidé v něm podali 761 žádostí na opravu nebo pořízení nového bydlení. Příspěvky lidé většinou chtějí čerpat na opravy. Vláda minulý týden na nápravu škod, které v červnu na domech způsobilo tornádo, schválila 1,4 miliardy korun.

MMR má také program na obnovu obecního a krajského majetku. Na pomoc je v něm vyčleněno 420 milionů korun. Úřad zveřejnil pravidla čerpání. Zatím neurčil termín zahájení příjmu žádostí, závisí na tom, kdy vláda schválí strategii obnovy území. Z programu budou moci lidé získat i finance na opravu poškozených náhrobků. Bude stačit, když obcím dodají fakturu. Ty ji poté zahrnou do nákladů.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.