Cime 1 kvartál 2024

Dostálová: V programu Živel je uzavřeno 100 smluv za 142,5 mil. Kč

Praha 20. srpna (ČTK) - Státní fond podpory investic (SFPI) s lidmi z obcí zasažených tornádem zatím podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) v programu Živel uzavřel 100 smluv za 142,5 milionu korun. Dalších 169 smluv v objemu 238,4 milionu korun je připraveno k podpisu. Dostálová to dnes uvedla na twitteru.

Příjem žádostí do programu Živel začal 2. července. Lidé mohou jeho prostřednictvím získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru na obnovu bydlení. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.

Úředníci SFPI od počátku pomáhají lidem z postižených lokalit s podáním žádostí o dotace v místě neštěstí. Mobilní týmy se znovu do obcí vydají příští týden, kde budou podle Dostálové s občany uzavírat smlouvy. Termíny a místa, kde se budou mobilní týmy pohybovat, lidé zjistí na webu SFPI, informace by měly mít také obecní úřady.

Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které na začátku srpna uvedlo, že lidé v něm podali 761 žádostí na opravu nebo pořízení nového bydlení. Příspěvky lidé většinou chtějí čerpat na opravy. Vláda v pondělí na nápravu škod, které v červnu na domech způsobilo tornádo, schválila 1,4 miliardy korun.

MMR má také program na obnovu obecního a krajského majetku. Na pomoc je v něm vyčleněno 420 milionů korun. Úřad ve čtvrtek zveřejnil pravidla čerpání. Zatím neurčil termín zahájení příjmu žádostí, závisí na tom, kdy vláda schválí strategii obnovy území. Z programu budou moci lidé získat i finance na opravu poškozených náhrobků. Bude stačit, když obcím dodají fakturu. Ty ji poté zahrnou do nákladů.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.