Cime 3 kvartal 2024

Dostálová chce zvýšit rozpočet pro MMR o pět miliard na zhruba 35 miliard korun

Praha 30. srpna (ČTK) - Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) chce navýšit pro příští rok rozpočet svého úřadu o pět miliard korun na zhruba 35 miliard Kč. Jde o národní dotace, které chce použít zejména na podporu dostupného bydlení, místní komunikace, veřejné budovy nebo sportoviště. Dostálová to dnes řekla novinářům před jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

"Požadavek obcí je v jednotkách miliard, takže se určitě budeme bavit o navýšení investic do národních dotačních programů. Jednoznačně chceme podporovat dostupné bydlení, budeme investovat do pozemků pro následnou bytovou výstavbu a podobně. Těch požadavků mám celou řadu a byla bych ráda, kdyby do národních dotačních programů se podařilo vyjednat aspoň pět miliard korun navíc," uvedla Dostálová.

S penězi z evropských dotací vyjádřila spokojenost, nové programové období se podle ní začne rozjíždět zhruba v únoru příštího roku. "Ale nějakou dobu bude trvat, než se podaří podepsat první smlouvy. Proto si nemyslím, že v příštím roce nějaké velké čerpání bude," doplnila Dostálová.

Jak dále uvedla, při vyjednávání by jí mohlo pomoci sobotní vyjádření prezidenta Miloše Zemana. Ten uvedl, že by chtěl větší podporu bytové výstavby. Návrh státního rozpočtu totiž prezident považuje podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za málo úsporný a nedostatečně investiční. "Pan prezident mi hodně pomohl, jeho slova jsem přijala s velkým nadšením," dodala Dostálová.

Základní parametry státního rozpočtu vláda schválila v červnu. Celkové příjmy rozpočtu ministerstvo financí naplánovalo včetně peněz z EU na 1,486 bilionu korun a výdaje na 1,876 bilionu korun. Schodek by tak měl činit 390 miliard korun.

Schillerová již dříve uvedla, že do říjnových parlamentních voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách tak bude muset vláda návrh opět schválit a předložit poslancům.