Komatsu potřebu bagr

Dopravní podnik Ostrava zprovoznil další domovskou stanici pro elektrobusy

Ostrava (ČTK) - Dopravní podnik Ostrava (DPO) zprovoznil v areálu ve Vítkovické ulici domovskou stanici pro 18 elektrobusů. Součástí stanice je přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky, které slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů. Nové stanoviště přispěje k efektivnímu rozložení provozu elektrobusů po městě. Stavba přišla na 36 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

"Na ulici Vítkovická vznikla i nová výpravna a zázemí pro řidiče, kteří zde nově od 1. července vozy odstavují. Celková délka přístřešku je 111 metrů s šířkou 5,75 metru," uvedla mluvčí.

Domovská stanice je určena pro autobusy Solaris Urbino 12 electric, kterých má DPO 24. Na jedno rychlé dobití ujedou přibližně 30 kilometrů. "Každý autobus se za den na trase otočí až dvanáctkrát a po tuto dobu se pravidelně na konečné průběžně dobíjí zhruba deset minut," uvedla Šnoblová.

DPO má aktuálně 32 autobusů na baterie, 26 z nich je možné dobíjet průběžně. "Rychlonabíječky jsou rozmístěné strategicky tak, aby provoz elektrobusů navazoval na tramvajovou síť," uvedla Šnoblová.

Domovskou stanici pro část elektrobusů už má DPO v areálu Hranečník ve Slezské Ostravě, kde je i nabíjecí rameno pro rychlé dobíjení vozů. Další rychlonabíjecí uzly jsou ve Svinově a ve Valchařské ulici v Moravské Ostravě.

"Ostrava se může pochlubit podobným technologickým zázemím, jakým disponují Curych nebo Berlín. Jsem rád, že právě cestující v našem městě mohou v takové míře využívat ekologickou dopravu," uvedl primátorův náměstek Břetislav Riger (Ostravak).

Generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys uvedl, že elektrobusy obsluhují vhodné linky, na ostatních jezdí autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn. DPO má i 35 dieselových autobusů, které slouží pouze jako záloha.

"Podle zákona musíme mít do konce roku 2025 alespoň 41 procent nízkoemisních autobusů a trolejbusů, do konce roku 2030 pak požaduje zákon 60 procent, přičemž polovina musí být bezemisní vozidla. Aktuálně evidujeme 66 trolejbusů a 294 autobusů, z nichž je 63 procent nízkoemisních a 27 procent bezemisních vozů," uvedl Morys.