Komatsu potřebu bagr

Dopravní napojení zóny Sever v Liberci by měl zlepšit nový jízdní pruh

Liberec (ČTK) - Dopravní napojení průmyslové a obchodní zóny Sever v Liberci - Růžodole by měl částečně zlepšit nový jízdní pruh. Odvede auta ve směru od kruhových objezdů zvaných sněhulák přímo k nákupnímu centru Globus. Hotový by měl být ještě v červnu, vyplývá z vyjádření mluvčí Globusu Anety Turnovské pro ČTK.

"Ke kolaudaci by mělo dojít již v průběhu tohoto měsíce," uvedla. Právě Globus a další společnosti působící v nákupním centru výstavbu nového silničního pruhu platí. "Celkové investiční náklady na výstavbu připojovacího pruhu k nákupnímu centru se pohybují v milionech korun," dodala Turnovská.

Příjezd k průmyslové a obchodní zóně v Růžodole patří k nejrušnějším a hlavně nejkomplikovanějším ve stotisícovém Liberci. Tento dopravní uzel je napojený i na průtah městem a kolony jsou tam na denním pořádku. Nový jízdní pruh v Sousedské ulici by měl pomoci odstranit několikasetmetrové fronty ve špičkách alespoň ve směru od "sněhuláka" k nákupnímu centru. "Podle všech předpokladů by to tak mělo být. Uvidíme, jak to bude v praxi," řekl dnes ČTK náměstek primátora Jiří Šolc (ANO).

Díky novému silničnímu pruhu se řidiči jedoucí od "sněhuláka" směrem k nákupnímu centru vyhnou dalšímu kruhovému objezdu, který je ústředním bodem obchodní části zóny Sever a který kapacitně nestačí. Podle náměstka by bylo ideální, kdyby připojovací pruh bylo možné vybudovat i v opačném směru, což ale nelze. "Prověřovali jsme více variant, toto byla jediná možná," dodal Šolc.

Dopravní napojení zóny Sever se podle něj podaří zlepšit jen v případě vybudování druhé přístupové cesty z průtahu, který je zároveň silnicí první třídy. Výstavba druhého napojení zóny ale podle dřívějších plánů radnice nezačne dřív než za tři roky a vyžádá si přes 100 milionů korun. Druhé napojení zóny povede za nákupním centrem k nové čerpací stanici ve Stráži nad Nisou, kde se napojí na průtah.